ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 13.6.2016 07:22:55

Japonya'da yüzlerce kişi ABD üslerini ve askerlerin işlediği suçları protesto etti

Japonya'da dün (Pazar) yüzlerce kişi ABD'nin Okinawa adasındaki askeri varlığını protesto etmek için sokaklara döküldü. Eylemciler ABD'nin Okinawa'da katliam ve suç işlemek için varlığını sürdürdüğünü ifade etti. Japonya

İslamî Analiz/Haber Merkezi
 
Japonya'da dün (Pazar) yüzlerce kişi ABD'nin Okinawa adasındaki askeri varlığını protesto etmek için sokaklara döküldü. Eylemciler ABD'nin Okinawa'da katliam ve suç işlemek için varlığını sürdürdüğünü ifade etti.
 
Tokyo sokaklarında yürüyen ve ellerinde ABD'nin Okinawa'daki üssünün kapatılması taleplerinin yazılı olduğu pankartlar taşıyan grup, Japon hükümetinin ABD'nin bir askeri üs daha inşa etme planlarına izin vermemesini istedi. 
 
Önümüzdeki hafta Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı yenilgisinin yıl dönümü münasebetiyle Okinawa'da ABD karşıtı geniş katılımlı eylemler gerçekleşmesi de bekleniyor. 
 
ABD askerleri çok fazla suç işliyor, halk rahatsız
 
Öte yandan geçtiğimiz hafta, ABD donanmasından Kenneth Franklin Shinzato isimli eski bir asker 20 yaşındaki Rina Shimabukuro adlı bir kıza tecavüz edip öldürme suçundan tutuklandı. Shinzato daha önce Japon kızın cesedini ortadan kaldırmaya çalışırken yakalanmıştı. 
 
Geçtiğimiz hafta ayrıca bir ABD askeri daha sarhoş bir şekilde araba kullanırken ters yöne girerek iki kişi yaralaması üzerine tutuklandı. 
 
Bu tür olayların sıklıkla yaşanması, Japonya halkının İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ABD'ye duydukları nefreti daha da arttırıyor. Ülkedsık sık oldukça geniş katılımlı ABD karşıtı eylemler düzenleniyor.
 
Japonya'da 47,000 ABD askeri bulunurken, bunların yarısından fazlası İkinci Dünya Savaşı'nın önemli merkezlerinden olan Okinawa adasında bulunuyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09