İşte Mısır’da ‘Devrim’den Darbeye Yaşanan Olayların Kronolojisi

Darbenin gölgesinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine giden Mısır, geride kalan üç yıl içinde ’25 Ocak ayaklanması’nı, ilk demokratik seçimleri, darbeyi, şiddeti ve kaosu yaşadı. Al Jazeera Mısır'da ‘devrim’den darbeye uzanan süreci mercek altına aldı.

Darbenin gölgesinde cumhurbaşkanlığı seçimlerine giden Mısır, geride kalan üç yıl içinde ’25 Ocak ayaklanması’nı, ilk demokratik seçimleri, darbeyi, şiddeti ve kaosu yaşadı. Al Jazeera Mısır'da ‘devrim’den darbeye uzanan süreci mercek altına aldı.

İşte 25 Ocak ayaklanmasından darbeye uzanan süreçte yaşanan olayların kronolojisi:

11 Şubat, 2011

Mübarek istifa etti

Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek’in istifası, Tahrir Maydanı’nda kutlandı. Askeri yönetim, seçimlerin en kısa zamanda yapılacağı ve görevi sivil yönetime devredecekleri sözünü verdi. İsrail’le 1979’da atılan imza da dahil bütün uluslararası anlaşmalara bağlı kalınacağını söyleyen yönetim, Ahmed Nazif’in de aralarında olduğu bazı Mübarek dönemi başbakanlarına seyahat yasağı getirildiğini bildirdi.

13 Şubat, 2011

Anayasa askıya alındı

Yüksek Askeri Konsey, meclisi feshetti ve anayasayı askıya aldı. Konsey, altı ay içinde gerçekleştirilecek genel seçimlere kadar iktidarda olacaklarını açıkladı.

25 Şubat, 2011

Tahrir’de baskı protestosu

Protestocular, geçici yönetimin üzerindeki baskıyı artırmak için yeniden Tahrir Meydanı’nda bir araya geldi.

2 Mart, 2011

Referandum tarihi açıklandı

Mısır’da anayasa değişikliklerine yönelik referandum için 19 Mart’ta sandık başına gidileceği açıklandı.

3 Mart, 2011

Şefik görevi bıraktı

Ahmed Şefik, kendisine yönelik geniş katılımlı protestoların bir gün öncesinde başbakanlık koltuğundan indirildi. Şefik’in yerine İsam Şaraf getirildi.

19 Mart, 2011

Yeni anayasa kabul edildi

Anayasa değişikliği yapılmasını öngören referandum yüzde 77,27’lik oyla kabul edildi.

1 Nisan, 2011

Halk tekrar sokaklarda

On binlerce gösterici, iktidardaki Yüksek Askeri Konsey’den Mübarek rejiminin kalıntılarını yok etme konusunda elini çabuk tutması talebiyle sokaklara döküldü.

27 Mayıs, 2011

Tahrir’de “İkinci Devrim” gösterileri

‘İkinci Tahrir Devrimi’ diye adlandırılan protesto için bir araya gelenler, askeri yönetimden demokratikleşme adımlarını hızlandırması talebinde bulundu.

28 Mayıs, 2011

Mübarek’e internet cezası

Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve iki bakanı, Ocak 2011'deki ayaklanma sırasında cep telefonlarını ve interneti kestikleri için 540 milyon Mısır Lirası (yaklaşık 87 milyon dolar) para cezasına çarptırıldı. Aynı gün Mısır, Gazze sınırındaki Refah Sınır Kapısı'nın açıldığını bildirdi. Gelişme kadın, çocuk ve 40 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin Mısır'a kolayca geçebilmesinin önünü açtı. 18 ila 40 yaş arasındaki Filistinli erkeklerin ülkeye geçişi ise izne bağlandı.

30 Haziran, 2011

Polis ve göstericiler çatıştı

Mübarek ile İçişleri eski Bakanı Habib Adli'nin hızlı bir şekilde yargılanması isteğiyle meydanda toplanan yaklaşık 4 bin muhalife, polis ve asker müdahale etti. Bini aşkın gösterici yaralandı.

3 Ağustos, 2011

Mübarek ilk kez mahkemede

İktidarı 11 Şubat 2011'de sona eren Hüsnü Mübarek, ilk kez hâkim karşısına çıktı. Devrik lider, gösteriler sırasında 850 kişinin öldürülmesine neden olmak ve iktidarı süresince adının yolsuzluk suçlamalarına karışması nedeniyle yargılanmaya başlandı. Duruşma sürerken, Mübarek yanlıları gösteriler düzenledi.

18 Eylül, 2011

Halk Meclisi seçimleri

Mısır'da meclisin alt kanadı olan Halk Meclisi için üç aşamalı seçim yapılacağı açıklandı. 21 Kasım'da başlayıp, 3 Ocak'ta sona erecek seçimin ardından, meclisin üst kanadını oluşturan Danışma Konseyi için ise bu tarihlerin 22 Ocak ve 4 Mart olacağı duyuruldu.

3 Ekim, 2011

Tantavi, Mübarek’i savundu

Mısır’da ülkeyi geçici olarak yöneten Yüksek Askeri Konsey’in Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi, ülkenin eski lideri Hüsnü Mübarek’in göstericilere ateş açılması için emir vermediğini söyledi.

24 Kasım, 2011

Ateşkes kısa sürdü

Yüksek Askeri Konsey'in, ülkedeki çatışmaları sona erdirmek için ateşkes sağlama çabası sonuçsuz kaldı. Sadece bir saat süren ateşkesten sonra, başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda çatışmalar yeniden başladı.

25 Kasım, 2011

Cenzuri Başbakan oldu

Ülkede iktidarı elinde tutan Yüksek Askeri Konsey, yeni başbakan olarak Kemal Canzuri’yi atadı. Tahrir Meydanı'nda toplanan on binler ise askeri yönetimin derhal son bulmasını talep etti

27 Kasım, 2011

Baredey, Başbakan olmak istedi

Mısır’daki cumhurbaşkanı adaylarından ve ülkenin önde gelen siyasi figürlerinden olan Muhammed Baradey, Yüksek Askeri Konsey'in izin vermesi halinde bu adaylığından çekilerek geçiş hükümetinde başbakan olarak görev alabileceğini ilan etti.

28 Kasım, 2011

Halk sandık başında

Mübarek’in 30 yıllık rejiminin devrilmesinin ardından ülke ilk kez demokratik seçimlere gitti. İlk meclis seçimlerine 40 parti ve 6 bin aday kayıt oldu.

30 Kasım, 2011

Müslüman Kardeşler zaferi

Mısır’da siyasi yasağı kalkan ve meclis seçimlerine katılan Müslüman Kardeşler, kurdukları Özgürlük ve Adalet Partisi’nin liderliğindeki koalisyonun seçim sonuçlarına göre önde olduğunu açıkladı.

3 Aralık, 2011

Müslüman Kardeşler sonuçlara saygı istedi

Açıklanan ilk seçim sonuçlarına göre önde görünen Müslüman Kardeşler, rakiplerine Mısır halkının kararına saygı duymaları ve seçim sonuçlarını kabul etmeleri çağrısında bulundu.

24 Aralık, 2011

İslami partilerden büyük zafer

Muhalifler, askeri yönetime karşı ‘Onuru geri alma Cuması’ adı altında Tahrir Meydanı'nda gösteri yaparken, askeri yönetimin geçiş döneminde iş başında kalmasını isteyen bir grup ise Abbasiye Meydanı'nda toplandı. Öte yandan, Mısır’da açıklanmaya başlanan ikinci tur seçim sonuçlarında İslami partiler meclisin yüzde 65’inde temsil hakkını garantiledi.

8 Ocak, 2012

“İhvan” üçüncü turun da galibi

Mısır’da meclis seçimlerinin son aşaması olan üçüncü turun sonunda zafer yine İhvan’ın oldu. Özgürlük ve Adalet Partisi dokuz bölgenin yedisinde birinci gelerek mecliste yüzde 41’lik temsil hakkı elde etti. Bağımsızlar için ayrılan 50 sandalyeden altısı da yine bu partinin desteklediği adaylar tarafından kazanıldı.

22 Ocak, 2012

Resmi sonuçlar açıklandı

Mısır'da devrimin ardından düzenlenen ilk demokratik seçimin resmi sonuçları açıklandı. Müslüman Kardeşler cemaati tarafından kurulan Özgürlük ve Adalet Partisi, meclisin alt kanadı olan Halk Meclisi için yapılan üç aşamalı seçimlerde oyların yüzde 47'sini aldı.

24 Ocak, 2012

Olağanüstü hal kalkıyor

Yüksek Askeri Konsey, ülkede yıllardır geçerli olan olağanüstü halin kaldırılacağını açıkladı.

25 Ocak, 2012

Derimin birinci yılı kutlanıyor

Ülkeyi 30 yıl boyunca yöneten Hüsnü Mübarek’in iktidardan düşmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasının birinci yıl dönümünde kutlamalar yapıldı.

29 Ocak, 2012

Şura Konseyi seçiliyor

Müslüman Kardeşler'in zafer elde ettiği meclisin alt kanat seçimlerinin ardından halk, Şura Konseyi için sandık başına gitti.

1 Şubat, 2012

Port Said olayları

Port Said kentinde bir futbol karşılaşmasında çıkan çatışmalarda 74 kişi hayatını kaybetti. Futbol maçı sırasında çıkan çatışmalar, ülke çapında protestolara sebep oldu.

11 Şubat, 2012

Genel grev çağrısı yapıldı

Mısırlı aktivistler, ülke çapında genel grev çağrısı yaptı. Muhalif gruplar tarafından açıklanan ortak metinde, tüm Mısır halkından ‘adil, özgür ve onurlu bir ülkenin inşası yolunda greve destek vermesi ‘istendi.

29 Şubat, 2012

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi duyuruldu

Mısır Seçim Kurulu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 23-24 Mayıs tarihlerinde yapılacağını duyurdu.

31 Mart, 2012

İhvan’ın adayı Şatır oldu

Özgürlük ve Adalet Partisi, ülkedeki cumhurbaşkanlığı seçiminde grubun önemli isimlerinden Hayrat Şatır'ı aday gösterme kararı aldı.

9 Nisan, 2012

Cumhurbaşkanlığı için 23 aday

Mısır Seçim Komisyonu, ilk turu mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde 23 kişinin aday olduğunu açıkladı. Adaylar arasında Arap Birliği eski Genel Sekreteri Amr Musa, Müslüman Kardeşler'den Hayrat Şatır, Abdulmuneym Ebul Futuh, devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek döneminin son başbakanı Ahmed Şefik ve istihbarat eski şefi Ömer Süleyman da bulunuyordu. Aynı gün, Ömer Süleyman'ın, ülkede cumhurbaşkanlığına aday olması, Müslüman Kardeşler cemaatinin tepkisini çekti. Hareketin adayı Hayrat Şatır, Süleyman’ın seçimlerde aday olmasının Mısır devrimine hakaret olduğunu söyledi.

11 Nisan, 2012

Yeni anayasaya çalışmaları durduruldu

Kahire İdari Mahkemesi, yeni anayasayı kaleme almakla yükümlü 100 üyeden oluşan komisyonun çalışmalarını durdurma kararı aldı.

13 Nisan, 2012

Mübarek’e yakın isimlere siyasi yasak

Mübarek'e yakın isimlere 10 yıl siyasi yasak getiren tasarı mecliste kabul edildi.

3 Mayıs, 2012

Askeri yönetimden açıklama

Askeri yönetim, iktidarı 1 Temmuz’dan itibaren sivil bir hükümete devretmeye hazır olduklarını duyurdu.

23 Mayıs, 2012

Halk sandık başında

30 yıllık Mübarek rejiminin ardından gerçekleşen ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halk yerel saatle 09.00'dan itibaren sandık başına gitti.

28 Mayıs, 2012

Mursi ve Şefik ikinci turda

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu ilk iki sırada bitiren Muhammed Mursi ile Ahmet Şefik'in ikinci turda karşı karşıya geleceği açıklandı.

2 Haziran, 2012

Mübarek’e müebbet hapis cezası

Hüsnü Mübarek, ülkedeki barışçıl gösterilerde 'protestocuların öldürülmesine karışmak' suçundan müebbet hapis cezası aldı.

16 Haziran, 2012

İkinci tur başladı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oy verme işlemi başladı.

24 Haziran, 2012

Mursi Cumhurbaşkanı

Mısır'ın yeni cumhurbaşkanının, Müslüman Kardeşler cemaatinin adayı Muhammed Mursi olduğu ilan edildi. Cumhurbaşkanı Mursi, zafer konuşmasında 'ulusal birlik' çağrısı yaptı.

1 Temmuz, 2012

Mursi yemin etti

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, başkent Kahire’deki Anayasa Mahkemesi binasında yemin ederek resmen göreve başladı.

9 Temmuz, 2012

Halk Meclisi tartışmaları

Mısır Cumhurbaşkanı Halk Meclisi'ni yeniden göreve çağırdı. Anayasa Mahkemesi, meclisin alt kanadı Halk Meclisi’nin fesih kararının 'kesin ve bağlayıcı olduğunu', bu kararın geri döndürülemeyeceğini bildirdi. Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin meclisi yeniden göreve çağırma kararının dondurulmasına hükmetti

15 Temmuz, 2012

Clinton Kahire’de

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Cumhurbaşkanı Mursi ile Kahire’de bir araya geldi. Clinton, toplantının ardından Mısır'daki demokratik değişimi desteklediğini belirterek, ABD'nin ülkeye 250 milyon dolar yardımda bulunacağını söyledi.

2 Ağustos, 2012

Hişam Kandil hükümeti göreve başladı

Başbakan Hişam Kandil liderliğindeki yeni hükümet göreve başladı. Hükümet üyeleri, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin önünde yemin etti.

13 Ağustos, 2012

Mursi, Tantavi’yi emekli etti

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından geçiş döneminde iktidarı üstlenen Yüksek Askeri Konsey Başkanı ve yeni kabinenin Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi ile Genelkurmay Başkanı Sami Annan'ı emekliye sevk etti.

30 Kasım, 2012

Anayasa taslağı onaylandı

İslamcıların çoğunluğu oluşturduğu Kurucu Meclis, yeni anayasa taslağına onay verdi.

15 Aralık, 2012

Anayasa referandumu başladı

Mısır halkı, anayasaya ilişkin referandumda oy kullanmak için 10 kentteki 6 bin 371 seçim merkezinde sandık başına gitti.

23 Aralık, 2012

Yeni anayasaya halktan onay

Resmi olmayan sonuçlara göre, yeni anayasa taslağının halkın çoğunluğu tarafından onaylandı.

3 Mart, 2013

Keryy, Kahire’yi ziyaret etti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, resmi temaslarda bulunduğu Mısır’da, Washington’ın Kahire yönetimine mali yardımda bulunacağı sözünü verdi.

29 Haziran, 2013

Temerrüt’ten imza kampanyası

Temerrüt (İsyan) Hareketi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin istifası talebiyle 22 milyondan fazla imza toplandığını iddia etti.

30 Haziran, 2013

Mursi karşıtları sokaklara çıktı

Mısır genelinde on binlerce protestocu, Muhammed Mursi'nin cumhurbaşkanı seçilmesinin birinci yıl dönümünde cumhurbaşkanlığından acilen istifa etmesini istedi.

1 Temmuz, 2013

Askerler Mursi’ye 48 saat süre tanıdı

Mursi karşıtı protestocular, Müslüman Kardeşlerin Kahire'deki genel merkezini bastı. Aynı gün, Mısır Silahlı Kuvvetleri hem hükümete hem eylemcilere uzlaşmaları için 48 saatlik bir süre tanıdı ve aksi bir takdirde kendi yol haritasını uygulayacağını duyurdu.

2 Temmuz, 2013

Mursi meydan okudu

Mursi, geç saatlerde yaptığı ve meydan okuyucu bir dil kullandığı konuşmasında meşruiyetinin demokratik seçimlerle cumhurbaşkanı seçilmesinden kaynağını aldığını ve askeriyenin önerilerini reddettiğini ifade etti.

3 Temmuz, 2013

Darbe

Ordu, Mursi'nin cumhurbaşkanlığının sona erdiğini, Anayasanın askıya alındığını ve yeni cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en kısa zamanda gerçekleştirileceğini duyurdu.

4 Temmuz, 2013

Ordu, Mansur’u Cumhurbaşkanı yaptı

Adli Mansur, Muhammed Mursi'nin askeri darbe ile devrilmesinin ardından yemin ederek Mısır'ın geçici Cumhurbaşkanı oldu.

27 Temmuz, 2013

Adaviyye’ye müdahale: 200 ölü

Güvenlik güçlerinin Rabiatül Adeviyye Camii ve civar caddelerde göstericilerin üzerine gerçek mermilerle ateş açması sonucu en az 200 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı

14 Ağustos, 2013

Adeviyeye 2. müdahale

Mısır ordusu, demokrasi yanlısı göstericilere ikinci kez gerçek mermiler ile saldırı gerçekleştirdi. Mısır Sağlık Bakanlığı'na göre en az 149 kişi, Müslüman Kardeşler hareketine göreyse en az 2 bin kişi öldü.

16 Ağustos, 2013

TRT muhabiri gözaltına alındı

Ramses Meydanı'nda düzenlenen gösterilerde darbe yönetiminin sivil halka ateş açması sonucu yüzlerce kişi El Fetih Camii'ne sığındı. Askerler camiye müdahale etti. Müdahale sonrasında camide bulunanlar tutuklandı. Tutuklananlar arasında TRT muhabiri Metin Turan ve Anadolu Ajansı muhabiri Hiba Zekeriya’da var.

18 Ağustos, 2013

Cezaevi yolunda ölüm

Tutuklanan kişilerin cezaevine nakli sırasında gerçekleşen olayda 36 kişi öldü. Devlet kanadından "kaçmaya çalıştıkları ve bir polisi rehin aldıkları" açıklaması gelirken, Müslüman Kardeşler bunu bir "katliam" olarak değerlendirdi.

20 Ağustos, 2013

İhvan lideri gözaltında

Müslüman Kardeşler Hareketi'nin lideri Muhammed Bedii gözaltına alındı.

6 Eylül, 2013

İhvan kapatıldı

Mısır hükümeti Müslüman Kardeşler (İhvan) teşkilatının kapatılmasına karar verdi.

4 Kasım, 2013

Mursi hakim karşısında

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 3 Temmuz'daki darbenin ardından ilk kez hakim karşısına çıktı.

12 Kasım, 2013

Olağanüstü hal kalktı

Mısır İdare Mahkemesi, ülkede 3 aydır süren olağanüstü halin kaldırılmasına karar verdi.

9 Aralık, 2013

İhvan lideri hakim karşısında

Mısır Savcılığı tarafından açılan dava kapsamında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii 'göstericileri şiddete teşvik etmek' suçlamasıyla askeri darbeden sonra ilk kez hakim karşısına çıktı. 17 Ağustos'ta gözaltına alınan TRT muhabiri Metin Turan tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

18 Aralık, 2013

Mursi casuslukla suçlandı

Mısır Başsavcısı, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında Hamas'a bilgi sızdırdığı gerekçesiyle dava açtı.

23 Aralık, 2013

Devrimin mimarlarına ceza

Mısır'da Mübarek'in devrildiği 25 Ocak Devrimi'nin öncülerinden 6 Nisan Hareketi'nin üç kurucusuna 3 yıl hapis cezası verildi. Aralarında Al Jazeera muhabiri Abdullah Şami’nin de bulunduğu 300’den fazla tutuklu açlık grevine başladı.

25 Aralık, 2013

Mahkeme İhvan’ı “terör örgütü” ilan etti

Darbe hükümeti, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı, "terör örgütü" ilan etti.

8 Ocak, 2014

Mursi’nin duruşması ertelendi

Muhammed Mursi’nin, "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde göstericileri öldürmeye teşvik" suçlamasıyla yargılanacağı davanın 2. duruşması "kötü hava koşulları" gerekçe gösterilerek 1 Şubat 2014 tarihine ertelendi.

11 Ocak, 2014

Şami açlık grevine başladı

Al Jazeera muhabiri Abdullah Şami cezaevindeki kötü koşulları ve suçlu olduğuna dair hiçbir delilin ortaya konamaması rağmen tutuklu tutulmasını protesto etmek için açlık grevine başladı.

19 Ocak, 2014

Halk referandumu boykot etti

Müslüman Kardeşler'in boykot ettiği anayasa referandumunun resmi sonuçları açıklandı. Katılım yüzde 38'de kaldı, sandığa gidenlerin yüzde 98'i evet dedi.

23 Şubat, 2014

Mursi’ye yeni suçlama

Mısırlı savcılar, darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi ülkeyi istikrarsızlığa sürüklemek amacıyla 'devlet sırlarını İran'a vermekle' suçladı.

24 Şubat, 2014

Biblavi hükümeti istifa etti

Başbakan Hazım Biblavi liderliğindeki Mısır hükümetinin istifası Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur tarafından kabul edildi.

1 Mart, 2014

Mihleb Başbakan

Başbakan İbrahim Mihleb, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un huzurunda yemin ederek göreve başladı.

20 Mart, 2014

Adeviyye raporu açıklandı

Mısır’da darbe karşıtı hareket, Ağustos 2013'de Rabia Meydanı'ndaki gösterilerin dağıtılması olaylarında 1282 kişinin öldüğünü, 5 bin kişinin yaralandığını ve 350 kişinin kaybolduğunu belgelediklerini açıkladı.

24 Mart, 2014

529 İdam

Mısır’da mahkeme, 539 darbe karşıtı hakkında şiddete teşvik suçundan idam kararı verdi.

26 Mart, 2014

Sisi Cumhurbaşkanı adayı

Mısır Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi, cumhurbaşkanlığı adaylığı için görevinden istifa etti.

15 Nisan, 2014

İhvan üyelerine seçim yasağı

İskenderiye Acil Durumlar Mahkemesi, Müslüman Kardeşler üyelerinin cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine katılmasını yasakladı.

20 Nisan, 2014

Sisi’nin rakibi Sabbahi

Hamdin Sabbahi, Kahire’deki Yüksek Seçim Kuruluna cumhurbaşkanlığı adaylığı için resmi başvurusunu yaptı.

23 Nisan, 2014

Tuğgenerale suikast

Mısır’ın başkenti Kahire yakınlarında Polis teşkilatında görevli Tuğgeneral Ahmed Zeki evinin önündeki aracına binerken bombalı saldırıya uğradı. Zeki olay yerinde hayatını kaybetti.

27 Nisan, 2014

Ayaklanmanın mimarlarına yasak

Mısır acil durumlar mahkemesi, 2011 devriminin öncü unsurlarından olan 6 Nisan Gençlik Hareketi’nin faaliyetlerini yasakladı.

28 Nisan, 2014

Yeni idam kararları ve Al Jazeera Mısır’a dava açtı

Mısır mahkemesi Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii'nin de aralarında olduğu 683 kişiyi daha idama mahkûm etti. Al Jazeera, Mısır hükümetinden askeri darbe sonrasında ülkedeki yatırımlarının zarar gördüğü gerekçesiyle 150 milyon dolar tazminat talep etti.

3 Mayıs, 2014

Adaylar kampanyalarını başlattı

Ülkede cumhurbaşkanlığı için seçim kampanyaları resmen başladı.

5 Mayıs, 2014

76 öğrenci üniversiteden atıldı

Ezher Üniversitesi yönetimi, 76 öğrenci hakkında 'şiddet eylemlerine karıştıkları' gerekçesiyle uzaklaştırma kararı verdi.

15 Mayıs, 2014

Yurt dışında oy verme işlemi başladı

Yurt dışında yaşayan Mısırlılar cumhurbaşkanlığı seçimi için 124 ülkedeki 141 seçim merkezinde sandık başına gitti.

19 Mayıs, 2014

Bir idam kararı daha verildi

Mısır'ın İskenderiye kentinde 63 kişinin 'darbe yanlısı genci öldürmek' suçlamasıyla yargılandığı davada darbe karşıtı 1 kişi idam, 18 kişi müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

21 Mayıs, 2014

Mübarek ve oğulları ceza aldı

Kahire Ceza Mahkemesi, Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve iki oğlunun kamu malını zimmete geçirme suçlamasıyla yargılandığı davada Mübarek'i 3, oğullarını ise 4'er yıl ağırlaştırılmış hapse mahkum etti.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09