AMERİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 10.1.2017 11:05:58

İşte Amerikan İstihbaratı'nın önümüzdeki 5 yıl için öngörüsü

Amerikan İstihbaratı tarafından yayınlanan raporda önümüzdeki 5 sene içerisinde yeni çatışmaların patlak vermesinin muhtemel olduğu, üstelik bu durumun 2. Dünya Savaşının ardından yaşanan Soğuk Savaş döneminde dahi benzeri görülmemiş aşamaları doğuracağı ifade edildi. İşte Amerikan İstihbaratı

İslami Analiz/Haber Merkezi

Amerikan İstihbaratı tarafından yayınlanan raporda önümüzdeki 5 sene içerisinde yeni çatışmaların patlak vermesinin muhtemel olduğu, üstelik bu durumun 2. Dünya Savaşının ardından yaşanan Soğuk Savaş döneminde dahi benzeri görülmemiş aşamaları doğuracağı ifade edildi.
İki hafta önce yayınlanan raporda Trump’ın görevi devralmasının ardından herkesi “zor bir geleceğin beklediğini”, Rusya ve Çin’in cesareti artarken, ekonomideki gelişmenin zayıf olacağı, terörün ve çatışmaların artacağı ifade edildi.
Raporda Amerika’nın siyasetini analiz etmekten kaçınılsa da başka bir çalışmada ABD’nin yeni Başkanı Trump’ın çözüme kavuşturması gereken zorluklardan söz edildi. Bu bağlamda Rusya’yla ilişkileri iyileştirme, Çin’le ekonomik rekabet alanını düzenleme ve terörü yok etme gibi vaatlerini yerine getirme hususunda bu çözümün kritik olduğu vurgulandı.
Raporun devamında terörün, önümüzdeki senelerde küçük grupların dahi “teknolojiye sahip olması” ve yeni ilişkiler kurması neticesinde daha da artacağı ifade edildi.
Ayrıca uluslararası insan haklarının ve çatışmayı engelleme noktasındaki dengelerin güçsüzleşmesi neticesinde Rusya ve Çin’in Amerika’ya meydan okuma hususunda daha da cesaretleneceğine işaret edildi.
Raporda “maddi gücü elinde bulunduran tarafın çatışmaları engelleyeceği hususuna aşırı derecede güvenmenin çatışmayı daha da artıracağı, hatta Soğuk Savaş döneminde görülmemiş olan aşamalara taşıyacağı” da belirtildi.
Öte yandan teknolojik gelişmenin zenginin daha da zenginleşmesine katkı sağlarken, milyonlarca fakirin durumunun daha da kötüye gideceği, dolayısıyla bu gelişmelere karşıt bir hareketin doğacağı ve özellikle de önümüzdeki 7 yıl içerisinde göçmenlerin oranının artışıyla birlikte bu durumun daha da büyüyeceği ifade edildi.
Zengin ülkelerdeki çalışmaya elverişli yaş gruplarının azalması, buna mukabil Afrika ve Güney Asya’daki fakir ülkelerde bu oranın artış göstermesi iş imkanlarının artmasını ve gelişmiş mekanların daha da gelişmesini sağlayacak.
Raporun devamında dünyanın küresel maddi krizin hükümetler, kurumlar ve şirketler üzerindeki etkisi sebebiyle büyük bir gelişme kaydedemeyeceği ifade edilirken, büyük ekonomilerin küçüleceği ve üretimi azaltacağı da belirtildi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09