FİLİSTİN

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 21.12.2018 10:12:51

İsmail Heniye niçin Moskova’ya gidiyor?

“Eş-Şarku’l Avsat” gazetesi, Filistinli kaynaklardan edindiği bilgiler doğrultusunda, Rusya’nın Hamas ve Fetih Hareketleri arasında barış anlaşmasını gerçekleştirmek için hareket planı oluşturduğunu duyurdu. İsmail Heniye niçin Moskova’ya gidiyor?

İslami Analiz/Haber Merkezi

“Eş-Şarku’l Avsat” gazetesi, Filistinli kaynaklardan edindiği bilgiler doğrultusunda, Rusya’nın Hamas ve Fetih Hareketleri arasında barış anlaşmasını gerçekleştirmek için hareket planı oluşturduğunu duyurdu. 

Kaynaklar Rusya’nın İsrail’in de aralarında bulunduğu çeşitli tarafları bu hamleden haberdar ettiğini, bu hamle ile sükunetin sağlanmasını hedeflediklerini ifade ettiler. 

Rusya Dışişleri Bakanlığının Hamas Hareketi Siyasi Büro Genel Başkanı İsmail Heniye’yi Moskova’ya davet etmesinin bu bağlamda geliştiğini ifade eden kaynaklar, bu ziyaret için bir süredir gerekli hazırlıkların sürdürüldüğünü açıkladılar.

Heniye’nin bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta başı Gazze’den ayrılarak önce Mısır’a ardından da Moskova’ya gitmesi bekleniyor. Heniye’nin Mısır tarafından gerekli işlemlerin yapılmasını beklediği için henüz gidemediği ifade ediliyor. 

Ayrıca İsmail Heniye’nin hareket mensuplarının da içerisinde bulunduğu bir heyete başkanlık ederek, Katar, Türkiye, Lübnan, Sudan, Kuveyt ve diğer bazı ülkelere yönelik bir dış gezi planladığı biliniyor. Heniye hareketin lider koltuğuna oturduğu zamandan bu yana ilk kez yurt dışına ziyaret gerçekleştirecek. Rusya geçtiğimiz ayın sonunda Filistin Devleti’nde görev yapan büyükelçisi aracılığı ile Heniye’ye davetini iletmişti. 

Rusya Hamas Hareketi’ni ilk kez davet etmiyor. Daha öncesinde Halid Meşal de çok kere davet edilmiş ve Moskova’yı ziyaret etmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09