İran Petrol Bakanı Zengene: Zencani 2.7 milyar dolarımızı buharlaştırdı

İran Petrol Bakanı Bicen Zengene, Zencani'nin Tacikistan'daki sahte bankasına yatırılan devlete ait 2.7 milyar doların ortadan kaybolduğunu söyledi

 İran Petrol Bakanı Bicen Zengene, yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanan işadamı Babek Zencani'nin, Tacikistan'da kağıt üzerinde kurduğu banka aracılığıyla 2.7 milyar dolardan fazla parayı zimmetine geçirdiğini söyledi. 

Zengene, resmi haber ajansı IRNA'ya yaptığı açıklamada, "Bir önceki hükümet döneminde birkaç bakan ve merkez bankası başkanının imzasıyla Zencani'nin Tacikistan'daki sahte bankasına yatırılan 2.7 milyar dolardan fazla paranın ortadan kaybolduğunu" belirtti. 

İşadamının bu işi tek başına organize etmiş olamayacağına dikkati çeken Petrol Bakanı Zengene, "Bu büyüklükte bir yolsuzluk, ne kadar zeki olursa olsun tek bir kişinin yapabileceği bir iş değil. Önceki hükümet döneminde Zencani gibi ülkenin petrol gelirlerini zimmetine geçiren başka kimseler de vardı. Zencani'nin tüm mal varlığı, devlete olan yaklaşık 3 milyar dolar borcundan çok daha az" dedi. 

Bakan Zengene, Zencani'nin devlete olan borcunun büyük kısmının yurt dışına sattığı ve devlete ödemediği ham petrol gelirlerinden kaynaklandığını belirtti. 

Zencani gibilerinin artık rantçılık yapma fırsatına sahip olmadığını kaydeden Zengene, "Çalıp çırpma dönemi sona erdi" diye konuştu. 

İran Yargı Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, haziran ayında yolsuzlukla suçlanan İranlı işadamı Zencani'nin gözaltı süresinin uzatıldığını ve 500 milyon dolar değerindeki mal varlığına el konulduğunu açıklamıştı. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09