İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden, Eritrelilerle ilgili rapor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Eritreli mültecilerin Sudan ve Mısır'da insan hakları ihlallerine maruz kaldığı uyarısında bulundu.

Örgütün Almanya'nın başkenti Berlin'de kamuoyuna açıkladığı 79 sayfalık "Yatıp Ölmek İstedim: Sudan ve Mısır'da Kaçırılan ve İşkence Gören Eritreliler" adlı rapor, 2004 yılından bu yana yaklaşık 200 bin Eritrelinin baskı ortamı ve yoksulluktan kaçmak için ülkelerini terk ettiğine işaret ediyor. 

Örgüt, iş bulmak için İsrail'e ulaşmaya çalışan Eritrelilerin Sudan'ın doğusunda ve Mısır'ın Sina Yarımadası'nda insan kaçakçıları tarafından kaçırılıp işkence edildiğini ve ailelerinden fidye istendiğini belirtti. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Mısır'daki bir sivil toplum kuruluşu tarafından Eritrelilerle yapılan 59 görüşmeyi içeren rapor, Sudanlı ve Mısırlı bazı yetkililerin insan kaçakçılarına göz yumduğunu da ortaya çıkarıyor. 

Rapora göre Eritreliler, İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkililerine Mısırlı insan kaçakçılarının ailelerinden fidye alabilmek için kendilerine işkence ettiğini söyledi. Eritreliler, insan kaçakçılarının tecavüz, elektrik şoku, kızgın demirle dağlamak, kaynar su ile haşlamak, sigara ile yakmak, metal çubuklarla dövmek ve uzun süre uykusuz bırakmak gibi yöntemler kullandığını söyledi. 

Raporun yazarlarından Gerry Simpson, "Mısırlı yetkililer, burunlarının dibinde mültecilere işkence edildiğini yıllarca yalanladı. Mısırlı ve Sudanlı yetkililer, artık Eritrelileri hedef alan insan hakları ihlallerine son vermeli ve insan kaçakçılarına göz yuman yetkilileri adalete teslim etmeli" dedi. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09