Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 9.5.2016 09:38:23

İnsan Hakları İzleme Örgütü: S.Arabistan'ın katliamları ürkütücü boyutta!

İnsan hakları gözlemcileri Arabistan’a misket bombaları sattığından dolayı Amerika’yı eleştirirken Riyad’dan da uluslararası kanunlara göre yasak olan bu tür silahları kullanmamasını istedi. İnsan Hakları İzleme Örgütü: S.Arabistan

İnsan hakları gözlemcileri Arabistan’a misket bombaları sattığından dolayı Amerika’yı eleştirirken Riyad’dan da uluslararası kanunlara göre yasak olan bu tür silahları kullanmamasını istedi.
 
HRW'nin (İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün) Silah Bölümü Direktörü ve Misket Bombaları Komisyonu (CMC) Başkanı Steve Goos, Cuma günü Washington’dan uluslararası kanunlar esasınca yasak olan silahların üretim ve satışını durdurmasını istedi.
 
Steve Goos şöyle konuştu: "Amerika Arabistan’a misket bombaları satmıştır. Çoğu ülkelere sivillere verdiği zarardan ötürü (bu silahların üretim ve satışından) uzak duruyorlar."
 
"Arabistan Yemen veya her hangi bir yerde misket bombalarını kullanmayı durdurmalıdır ve Amerika bu silahların üretim ve satışını sürdürmemelidir."
 
"Hayatını kaybeden sivillerin sayısının gün geçtikçe arttığını gösteren belgeler bulunmasına rağmen Arabistan şu ana kadar Yemen’de CBU-105 tipi sensor tapalı misket bombası gibi çeşitli misket bombalarını kullanmıştır."
 
"Yemen’e yapılan birkaç saldırının ardından bugün “Sensor tapalı” silahların iddia edildiği gibi güvenilir veya akıllı misket bombaları olmadığı ortaya çıkmıştır. Amerika onların eksiklikleri hususunda belgelerin ortaya çıkmasının ardından artık bu silahların üretim ve satışını durdurmalıdır."
 
"Misket bombaları, içerisinde onlarca veya yüzlerce küçük misketler barındıran, genellikle bir futbol sahası kadar geniş alana yayıldıktan sonra patlayan küme bombalarıdır."
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09