İngiliz Generalinin Taliban Endişesi!

İngiliz General Sir Peter Wall, Afganistan’daki kritik bölgelerin Taliban tarafından geri alınabileceği konusunda uyardı. ISAF kuvvetlerinin 2014’ün sonunda Afganistan’ı terk edeceği belirtiliyor.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

The Telegraph’a verdiği röportajda İngiliz General Sir Peter Wall, Helmand iline bağlı Musa Qala gibi kilit kasabaların, Taliban tarafından geri alınabileceğini söyledi.

6,000 İngiliz kuvvetinin 2014’ün sonunda geri çekilmeden önce, 2013 boyunca çetin bir yıl geçireceği konusunda ikaz eden Wall, “Taliban, bizim terk ettiğimiz yerler için mücadele edecektir. Üzerinde savaştığımız ve kayda değer zayiat verdiğimiz Musa Qala gibi sembolik yerler var” şeklinde konuştu.

Wall, “Taliban böyle bir yeri geri alsaydı bu, oldukça kötü bir haber olurdu” diye devam etti.

Wall ayrıca, baharda yapılacak olan ve Karzai’nin bir daha katılamayacağı cumhurbaşkanlığı seçimlerini engellemenin, Taliban’ın birinci önceliği olacağını düşündüğünü belirtti.

Yaklaşık 5,200 İngiliz askeri halihazırda Afganistan’da bulunuyor. Bu sayı 2013’ün başında 9,000’di.

12 yıldır devam eden ABD-NATO’nun Afganistan işgali süresince, 447 İngiliz askerinin ve binlerce Afgan sivilin öldüğü belirtiliyor. Ancak Amerika ve NATO kuvvetlerinin, kayıplarını gizlediği ve aslında çok sayıda zayiat verdikleri ifade ediliyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09