"İhvan" davası yine ertelendi

Tutukluluk halini protesto için 270 gündür açlık grevi yapan Muhammed'in serbest bırakılması için Amerikan Konsolosluğu'nun gönderdiği dilekçe kabul edilmedi.

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 51 İhvan mensubunun yargılandığı "Rabia Operasyonları Birimi" davasının duruşması 5 Kasım'a ertelendi. 

İhvan üyesi ve yetkilisi 52 kişinin, "ülkede kaos çıkarma, polis karakolları, kamu malları, devlet kurumları ve özel kuruluşlar ile kiliseye saldırı planı hazırlama" iddialarıyla yargılandıkları davanın görülmesine Kahire Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. 

Mahkeme, Mısır'daki Amerikan Konsolosluğunun, tutukluluk halini protesto için 270 gündür açlık grevi yapan ve sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle ambulansta bekletilerek duruşma salonuna çıkarılamayan İhvan yöneticilerinden Salah Sultan'ın oğlu ABD vatandaşı Muhammed Sultan'ın serbest bırakılması yönündeki talebi bu ay içinde dördüncü kez reddetti. 

Duruşmada ABD Konsolosluğunun "sağlık durumu nedeniyle Muhammed'in serbest bırakılması" yönündeki talebini, Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Yurt Dışı Konsolosluk İşleri Sorumlusu Ali el-Aşri'nin Başsavcı Hişam Berekat'a ilettiğini ifade eden dava hakimi, ABD'nin, konuyla siyasi açıdan değil, insani boyutları gözönüne alarak ilgilendiği bilgisinin kendilerine ulaştırıldığını belirtti. 

5 KASIM'A ERTELENDİ

Mahkeme, ABD'nin Kahire Büyükelçiliğinden bir delegenin de katıldığı duruşmayı 5 Kasım'a erteledi. 

Sultan'ın ailesi, Muhammed'in serbest bırakılması için ABD'nin harekete geçmesini istemişti. 

"Rabia Operasyonları Birimi" davasında yargılanan 52 kişi, "14 Ağustos'ta Rabiatul Adeviyye gösterilerinin dağıtılması sırasında ülkede kaos çıkarma, polis karakolları, kamu malları, devlet kurumları ve özel kuruluşlar ile kiliseye saldırı planı hazırlama" gibi iddialarla suçlanıyor. 

Davada Sultan ve Bedii'nin yanı sıra yardımcılarından Reşad el-Beyumi, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkanı Muhammed Saad Ketatni, HAP Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan, HAP Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, eski İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif ile eski Gençlik Bakanı Usame Yasin gibi isimler yargılanıyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09