KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 17.4.2015 07:45:56

Hüseyin Su: Atasoy Müftüoğlu’nun ofisi evrensel bir think tank merkezi, ‘düşünce havuzu’ydu

Star Gazetesi'nden Gülcan Tezcan, Hüseyin Su ve Mehmet Fatih Kutan'la İhtiyar Kitabevi'nin ve Atasoy Müftüoğlu'nun Eskişehir'deki bürosunun kapatılmasını konuştu. Hüseyin Su: Atasoy Müftüoğlu’nun ofisi evrensel bir think tank merkezi, ‘düşünce havuzu’ydu

Star Gazetesi'nden Gülcan Tezcan, Hüseyin Su ve Mehmet Fatih Kutan'la İhtiyar Kitabevi'nin ve Atasoy Müftüoğlu'nun Eskişehir'deki bürosunun kapatılmasını konuştu.
 
Önemli mesajların olduğunu düşündüğümüz bu haberi, gecikmeli olarak İslamî Analiz okuyucuları için iktibas ediyoruz:
 
"Ankara’ya gidenlerin uğramadan geçmediği yayınevlerinden biriydi İhtiyar Kitapevi. Önemli bir buluşma noktasıydı pek çok benzeri gibi. Ancak yakın zamanda kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Aynı günlerde yazar Atasoy Müftüoğlu’nun da Eskişehir’de gençlerin uğrak yeri olan bürosunu kapattığı haberi üzüntüyle beraber bir kaygıya da yol açtı. Bu kaygıları şair-yazar Hüseyin Su ve Mehmet Fatih Kutan’a sorduk.
 
-Hüseyin Su: “Kitabevleri, bürolar, özel bir iletişim ve irtibat işlevi gören ‘cemaat evleri’, ‘öğrenci evleri’ gibi kurum ve kuruluşlar, son elli yıllık süreçte Türkiye’nin hemen her ilinde, ilçesinde ve kasabasında çok önemli hizmetler gördü. Bunların bazıları, bir topluluğun, bazıları siyasal, düşünsel çizgilerin, bazıları tarîkatların, bazıları dergilerin ve yayınevlerinin, bazıları da toplumsal anlamda etkin olan ‘merkez insanlar’ın karargâhları gibi çalıştı” diyen Su, “Bu mekânlarda soluduğumuz atmosfer, kazandığımız terbiye, edindiğimiz bilgi, bilinç, kültür ve ahlâkî değer ölçüleri, bizi sürüden ayıran özelliklerdi; ne yazık ki bunları kaybettiğimizde sürüye karıştık” diyor.
 
Örülen ağın ipleri çürüdü
 
“Bu mekânların önemine ve işlevine olan inancımızı kaybettik; örülen ağın ipleri çürüdü, döşenen kablonun telleri koptu ve akım geçirmez oldu. Artık gittiği her yerde otellerden başka çalacak kapısı, lüks lokantalardan başka oturacağı sofrası kalmadı insanın. Görüşmelerin, buluşmaların, sohbetlerin sıcaklığı ve bereketi yok oldu; hatta böyle şeylere ihtiyaç da duymaz olduk” tespitinde bulunan Hüseyin Su, Atasoy Müftüoğlu’nun kırk beş yıl farklı adreslerde ama kapısı açık olan ofisleri için “Yeryüzünün nabzını tutan mekânlardı; her biri büyük bir dünya haritasıydı... Evrensel bir Think Tank merkezi, yani ‘düşünce havuzu’ydu” tanımını yapıyor. “Bütün bu mekânların kapanışı, hiç kimsenin içinde bir teli bile titretmiyor. Ne yazık ki insanlık artık yitire yitire devam ediyor yaşamaya” diyen Hüseyin Su bu cümlelerle pek çok kişinin düşüncelerine de tercüman oluyor.
 
-Mehmet Fatih Kutan: Atasoy Müftüoğlu’nun bürosunu kapatmasından bahsederken, bir yazara uygulanan markajdan bahsediyoruz. “Bugünkü Müslümanları uyaracak yapıcı bir zümre oluşmalı dedik diye markaja uğradık” diyor video kaydında kendileri. Bu utanç verici bir şey değil mi? Bir Müslüman bir Müslümanı Müslümanca uyaramıyor mu? Sizinle tam zıt bir şeyi söylese dahi, onu bir Müslüman gibi ve kendi nazik üslubunca söylemesi dolayısıyla bile saygıyı hak ediyor kendileri. Atasoy bey yardımları öğrencilere burs ve kitap temin etmek için alıyordu, bürosuna uğrayan her misafire bir kitap hediye ediyordu. Bir aracıydı ve aracı olmaktan çıkarılmasını gerektirecek bir şey yapmadı. Türkiye’de yeni bir düşünsel duruş in- şa edilmek isteniyorsa, bu duruşun arka planını oluşturacak değer, anlam ve kodların oluşturulması gerekiyor. Bu değerler, anlamlar ve kodlarsa, Atasoy Müftüoğlu’nun da içinde yer alabilece- ği, o irtifada ve sıklette isimlerin çabalarıyla oluşturulur. Kendi düşünce adamlarını boğan dönemler yeni de- ğerler ve anlamlar, yeni kodlar üretemez. Yazarlar için anma toplantıları, konferanslar, sempozyumlar düzenlemekten fazlasından bahsediyorum. Arka planı olmadan yapılan bu tür şeyler, eski bağlamın sesine bürünür."

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09