TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 8.10.2015 08:07:33

Hüseyin Akın: Bugün gerçek İslamcılığın önündeki en büyük engel derinliksiz dil İslamcılığıdır

Milli Gazete yazarı Hüseyin Akın, günümüz İslamcılığının eylemden ziyade söyleme kilitlenerek kendi mecrasından saptığını belirttiği yazısında, “İslamcı geçinen çoğu kişi saf ve sahih İslam iddiasıyla gelenek eleştirisi yapayım derken leğendeki kirli suyla beraber çocuğu da dışarı fırlatmıştır” eleştirisinde bulundu. Hüseyin Akın: Bugün gerçek İslamcılığın önündeki en büyük engel derinliksiz dil İslamcılığıdır

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Milli Gazete yazarı Hüseyin Akın, günümüz İslamcılığının eylemden ziyade söyleme kilitlenerek kendi mecrasından saptığını belirttiği yazısında, “İslamcı geçinen çoğu kişi saf ve sahih İslam iddiasıyla gelenek eleştirisi yapayım derken leğendeki kirli suyla beraber çocuğu da dışarı fırlatmıştır” eleştirisinde bulundu.

Yazının tamamı şu şekilde:

İslamcılık, gücünü İslam’dan alan bir hareket olmaktan çıkarak dünyalık bir cereyan haline geldi.

Ali’siz Alevilik ne ise İslam’sız İslamcılık da odur.

Bugün birçok şeyin bereketi kaçmışsa sebebi gayet açıktır: Din adına dinden uzaklaşmak. Biliyorum birçoğumuza garip gelecek bu teşhis.

Lakin gerçeğin önünde hiçbir hoşnutsuzluk ve hiçbir gerekçe duramaz.

Modern hayat kendine tabi olanları din ile dinden uzaklaştırma biçimleri geliştiriyor. Yerinizden kalkmadan koşma temrinleri yapıyorsunuz.

Doğruluk, dürüstlük ve adalet gibi hasletler kâğıt üzerinde kaydırmaca oynuyor.

Ceviz yemenize gerek yok artık, “ceviz” demeniz yetip artıyor.

Türkiye’de son dönem nevzuhur İslamcılık, İslam’ın umdeleriyle derinlemesine tanışmamış reaksiyonerlerin İslamcılığıdır.

Geleneğe karşı geliştirilen ezbere bir reaksiyondur bu.

Toplumsal değişim adına kullandıkları kelimelerin içi boştur.

İslamcı geçinen çoğu kişi saf ve sahih İslam iddiasıyla gelenek eleştirisi yapayım derken leğendeki kirli suyla beraber çocuğu da dışarı fırlatmıştır. 

Din adına dinden uzaklaşma aldatmacası kişiyi tebliğ adına söylediği sözün dışına çıkarıp kıyılarına iter.

Başkalarının evini düzeltmek için kendi evinin dağınıklığını görmezden gelir.

İslam’ın hareket yönü toplanma günlerinde, miting alanlarında ve mecmuaların çıkmaz sokaklarındaki ağır sözlerden ve hararetli tartışmalardan ibarettir. 

Bir ahlâk ayaklanması mı? Hiç beklemeyin. Ahlâk nevzuhur İslamcılık’ta insanı pasifize eden, hareket alanını sınırlayan bir şeydir.

Bu anlayış öyle bir seviyeye gelmiştir ki ahlaksız Müslümanlık neredeyse anlayışla karşılanmaya başlanmıştır.

Gıybet eden, yalan söyleyen, haset ve ihtiras yüklü insanlar bu negatif potansiyellerini İslami hareketin hazırlayıcı gücü gibi lanse etmişlerdir.

Yeryüzünde birey olmanın ontolojisi neredeyse unutulmuş her mesele sosyal ve toplumsal dinamiklerin oluşmaması ile açıklanır hale gelmiştir.

İslami yasalar devlet bazında yürürlükte olmadığı için toplumun çok büyük bir ziyan yaşadığını söyleyen zevat bireysel sorumluluğun Kur’anî yasalarını yaşamak noktasında aynı heyecanı bir türlü göstermezler.

‘Allah insanı iddiasından vurur’ derler.

Türkiye’de son dönem İslamcılığı da aynı akıbeti yaşamış ve dil İslamcılığı olmaktan öteye gidememiştir. Gelinen nokta odur ki bugün gerçek İslamcılığın önündeki en büyük engel derinliksiz dil İslamcılığıdır.

Şimdilerde bu kimlik şahsiyete giydirilen bir kamuflaj ve ısmarlama fikirleri adreslerine gitmeye razı etmek için dökülen sostan ibarettir.

Şayet İslamcılık denilen cereyan modern dünyada ve bütün zamanlar içerisinde İslam’ın aksiyoner iddiasının gerçekleşme ideali ise o hep olacaktır ve hiçbir zaman bu iddianın ölmesi mümkün değildir.

Ama söz konusu edilen dün tedavüle sunulup bugün dolaşıma tabi tutulan sözüm ona Müslüman devrimci reflekslerinden bahsediliyorsa bu reflekslerin inandırıcılığının kalmadığını söylemek mübalağa sayılmaz.

Ne zaman gerçek anlamda Müslüman olursak işte o zaman hiç altını çizmemize ihtiyaç kalmadan İslamcı oluşumuz kendi kendini doğrulamış olur.

Gerisi panellerin, oturumların, sempozyumların konusu.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09