EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 15.5.2016 11:14:50

Hükümet, Asgari Ücrette Kesintiden Geri Adım Attı

Ekim ayında yapılacak gelir vergisi düzenlemesinin asgari ücret maaşına olumsuz yansımalarının olacağının ortaya çıkması üzerine hükümet, yeni bir düzenleme için çalışılacağını duyurdu. Hükümet, Asgari Ücrette Kesintiden Geri Adım Attı

İslâmi Analiz / Haber Merkezi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 2016 yılı Ocak ayı itibarıyla asgari ücretin brüt bin 647 lira, net bin 300 lira 99 kuruş olarak belirlendiğini söyledi ve Ekim ayı itibarıyla bir üst gelir dilimine geçilmesinin söz konusu olacağına işaret ederek, asgari ücretin bin 300 liranın altına düşmesinin önüne geçebilmek için Ağustos ayı içerisinde maliyet tablosunu yeniden değerlendirmek üzere Maliye Bakanlığı ile toplantı yapılmasının planlandığını açıkladı.

AKP'nin 1 Kasım seçimleri öncesinde seçmene vaat olarak sunduğu Ocak ayında asgari ücretin artarak bin üçyüz lira olmasını öngören ve bu şekilde gerçekleşen tasarının 2016 yılı içinde yapılacak gelir vergisi düzenlemesi hesaba katılmadan yapılmış olmasının, asgari ücrette Ekim ayı itibariyle bir düşüşe sebep olacağı hususu gündeme gelmişti. 

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümet olarak en çok asgari ücretliyi etkilyecek vergi dilimi hesaplamaları için asgari ücretlilere yönelik özel bir düzenleme üzerinde çalışmaları olmadığını açıklamıştı. 

Gelen tepkiler üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, sorunun Ağustos ayında masaya yatırılacağını ve oluşturulacak yeni düzenleme ile asgari ücretlinin mağdur edilmeyeceğini duyurdu.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09