HRW Tayland'dan sınırdışı edilen Rohingyalılarla ilgili soruşturma istiyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü(Human Rights Watch), Tayland’dan Myanmar’a sınırdışı edilen yüzlerce Rohingya Müslümanının akıbetiyle ilgili bir soruşturma yapılması çağrısı yaptı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Örgütün Tayland temsilcisi Sunai Phasuk, “(Üç ay önce sınırdışı edilen) bu 1,300 Rohingyalıya gerçekten ne olduğuyla ilgili şeffaf bir soruşturma istiyoruz. Çünkü Taylandlı yetkililerden çelişkili hikayeler duyuyoruz” dedi.

Bangkok geçen hafta, gözaltı merkezlerinde tutulan Rohingya mültecilerinin geçen yıl sınırdışı edildiğini ilan etmişti.

Sınırdışı edilen Rohingyalılar, Myanmar’da Müslümanlara karşı uygulanan şiddet hareketlerinin ardından ülkelerinden kaçarak Tayland’a gelmişti.

İnsan hakları grupları, Rohingya Müslümanlarının sınırdışı edilmesini mültecilerin tehlike ve zulümle karşılaştıkları bir yere geri gönderilmesini engelleyen uluslararası hukukun bariz bir ihlali olduğunu söylemişti.

Bununla beraber, bazı diğer açıklamalar hükümetin de Müslümanlara karşı yapılan şiddet eylemlerine katıldığını öne sürüyor. Myanmar’ın güvenlik güçleri aşırıcı Budistlerin işlediği suçları görmezden gelmekle suçlanıyor.

Uluslararası kuruluşlar ve insan hakları örgütleri, hükümeti Rohingyalı Müslüman kadınlara karşı yapılan şiddetten sarf-ı nazar etmekle suçluyor.

BM, Myanmar’ın Rahine eyaletinde yaşayan Rohingya Müslümanlarını, dünyanın en çok zulme uğrayan topluluklarından addediyor.

Rahine bölgesinde Müslümanlara karşı yapılan şiddet olaylarında son iki yılda yüzlerce Müslümanın yaşamını yitirdiği ifade ediliyor.

Rohingya Müslümanları ülkenin 60 milyonluk nüfusunun yaklaşık %5’ini oluşturuyor. Ülkenin 1948’de bağımsız olmasından bu yana Rohingyalılar, zulüm, işkence, ihmal ve baskıya maruz kaldı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09