ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 25.6.2016 13:06:46

Hindistan ve Pakistan gelecek yıl ' ŞİÖ ' üyesi olacak

Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinin Özbekistan'da düzenlenen toplantısında, Çin'in İpek yolu projesine destek, birlik içinde ekonomik yardımlar ve Hindistan ile Pakistan 2017 yılında üyelik kararları alındı  Hindistan ve Pakistan gelecek yıl

Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinin Özbekistan'da düzenlenen toplantısında, Çin'in İpek yolu projesine destek, birlik içinde ekonomik yardımlar ve Hindistan ile Pakistan 2017 yılında üyelik kararları alındı

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesi deklarasyonu Özbekistan'da kabul edildi. Bu yılki zirvede Hindistan ve Pakistan örgüte bağlılık mutabakat anlaşmasını imzaladı ve gelecek yıl ŞİÖ'nün tam üyesi olacakları kesinleşti.

Örgütün 15'nci yıldönümü dolayısıylaTaşkent zirve toplantısında bir deklarasyon kabul edildi.

Deklarasyonda örgütün geliştirilmesi konusunda üyelerin görüşleri yeraldı. ŞİÖ 2016-2020 Programı ve 2025 yıla kadar Kalkınma Stratejisi de kabul edildi. Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısında üye ülkelerin turizm alanında işbirliğini geliştirilme programı da imzalandı.

Rus Kommersant gazetesi, ŞİÖ deklarasyonunda Afganistan ve Orta Doğu'da terörle mücadelede siyasi ve askeri işbirliğini güçlendirme konusu belirtildi. Belgedeki bir diğer önemli nokta ise kriz durumunda örgüte üye devletlerin birbirlerinin ekonomilerine yardım edeceği anlaşma oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrasya Ekonomik Birliği (EAEC) katılmayan ŞİÖ ülkelerine Çin girişiminde oluşmakta olan yeni İpek Yolu Ekonomik projelerine işbirliği için çağrıda bulundu.

1996 yılında oluşturulan Şanghay İşbirliği Örgütü, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve 2001'de katılan Özbekistan ile altı üyeden oluşuyor.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09