ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 9.9.2016 10:51:49

Hindistan işgaline karşı direnen Keşmir'de son 2 ayda 75 kişi hayatını kaybetti

Hindistan işgaline karşı direnen Keşmir'de son 2 ayda 75 kişi hayatını kaybetti Hindistan işgaline karşı direnen Keşmir

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Bütün partilerden temsilcilerin oluşturduğu Hindistan heyetinin Keşmir’den ayrıldığı 6 Eylül Salı günü genç bir eylemci daha katledildi, ölü sayısı 75’e çıktı. 20 Yaşındaki Naseer Ahmad, güvenlik güçlerinin attığı gaz fişekleri ve vücuduna saplanan çok sayıda saçma tanesi nedeniyle hayatını kaybetti.
 
8 Temmuz’da Hizbul Mücahidin komutanı 22 yaşındaki direnişçi Burhan Wani’nin Hindistan ordusu ile girdiği çatışmada öldürülmesiyle beraber eylemler baş göstermişti. Eylemciler Hindistan’ın bölgeye dayattığı şiddete ve baskıya taşlarla, öz savunma örgütlenmeleri ve grevlerle sokak sokak dövüşerek cevap verdi.
 
Hindistan heyetinin göstermelik ziyareti süresince dahi devlet şiddeti dinmedi. Polisin Keşmir’in Kulgam bölgesinde düzenlenen bir yürüyüşe saldırmasının ardından öfkelenen halk Pazartesi günü bir polisin evini ateşe verdi. Özgürlük yürüyüşüne katılmak isteyen gruba polisin saldırması sonucu Srinagar’da da çatışmalar çıktı.
 
Halk devlet şiddetine karşı hayatı grevlerle durduruyor. Akşam saatlerine kadar tüm işyerleri, akaryakıt istasyonları kapalı tutuluyor. Hindistan heyeti muhalif gruplarla görüşmeyi reddederken direnişçiler öncelikle politik tutsakların serbest bırakılmasını, saçmalı silahların derhal yasaklanmasını, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını ve eşit müzakere koşullarının sağlanmasını talep ediyorlar.
 
Hindistan, 700,000'den fazla insan üzerinde ordu işgalini sürdürmektedir. bunların 300,000'i ise başkent Srinagar'da bulunmaktadır. Srinagar her 3 sivile 1 asker düşmesiyle dünyanın en militarize şehri durumunda bulunmaktadır.

Cemaat-i İslami: Hindistan ile dostluk ve ticari ilişki, Keşmir halkına ve şehitlere ihanettir

Cemaat-i İslami'den Keşmirli komutan Burhan Vani'nin Hindistan tarafından şehid edilmesi hakkında açıklama

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09