TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 6.12.2018 10:25:30

HDP, Demirtaş için adalet nöbeti başlatacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, iki yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş için adalet nöbeti başlatacaklarını duyurdu. HDP, Demirtaş için adalet nöbeti başlatacak

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, iki yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş için adalet nöbeti başlatacaklarını duyurdu.

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, AİHM kararına rağmen serbest bırakılmayan ve dün "terör örgütü propagandası yapmak"tan aldığı 4 yıl 8 ay hapis cezası onanan Selahattin Demirtaş için adalet nöbetleri başlatacaklarını bildirdi.

28 gündür dönüşümsüz açlık grevinde olan tutuklu milletvekili Leyla Güven’e destek amacıyla 9 milletvekiliyle birlikte Meclis’te 2 gün açlık grevine başlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demirtaş'ın cezasının onanmasını değerlendirdi. 

Buldan, "AİHM kararının hukuki, Demirtaş ve HDP'li siyasilerin cezaevinde olmasının ise siyasi bir karar olduğunu" belirterek "AİHM kararı bağlayıcıdır. Türkiye’nin bu karara mutlaka uyması gerekiyor. Herkesin Demirtaş ve onun şahsında tüm tutuklu arkadaşlarımıza sahip çıkması gerekiyor. Başlattığımız bazı görüşmeler var, baro başkanlarının açıklamaları oldu, bundan sonraki dönemde adalet nöbetleri başlatacağız. Demirtaş şahsında tüm seçilmiş arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması gerekiyor" dedi. 

NÖBETİN NEREDE TUTULACAĞI BELLİ DEĞİL

Adalet nöbetlerinin nerede tutulacağının henüz belli olmadığını söyleyen Buldan, "Belli olunca kamuoyuna duyuracağız. İlk etapta İstanbul’dan başlatmayı planlıyoruz. Süresiz bir eylem olacak. Selahattin Demirtaş’ın 20 Kasım’dan itibaren serbest kalması gerekiyor. Hala cezaevinde olması büyük bir hukuksuzluk. Serbest kalana kadar adalet nöbetlerinin de devam etmesini planlıyoruz. Burada herkesin gelip sözünü söylemesi, Selahattin Demirtaş’a sahip çıkması lazım. Türkiye’de vicdan sahibi insanların, aydınların, yazarların, sanatçıların, STK’ların, demokratik kitle örgütlerinin yani bu hukuksuzluğu kabul etmeyen herkesin sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

HDP'li vekiller açlık grevini sonlandırıyor

HDP eş genel başkanı Pervin Buldan, dün 10 milletvekili ile başlattıkları açlık grevini bu akşam sonlandıracaklarını açıkladı.

HDP eş genel başkanı Pervin Buldan, açlık grevine katılan milletvekilleriyle HDP Grup Yönetim Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Buldan, dün sabah 10 milletvekiliyle başladıkları açlık grevini akşam sonlandıracaklarını ifade etti.

FARKLI ETKİNLİKLER YAPILACAK

Türkiye’nin birçok ilinde milletvekili arkadaşlarının da açlık grevini sürdürdüklerini belirten Buldan, yarın yapacakları MYK toplantısında açlık grevleriyle ilgili farklı etkinlikler yapma konusununda bir tartışma yürüteceklerini söyledi.

Eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ve eski HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ile İdris Baluken’in cezalarının onanmasına değinen Buldan, şöyle devam etti: “AİHM kararının açıklandığı gün Cumhurbaşkanı’nın yapmış olduğu açıklama, söylemiş olduğu sözler dün verilen cezanın aslında önceden geleceğinin habercisiydi. Cumhurbaşkanı’nın, ‘karşı hamle yaparız, bu işi bitiririz’ ifadesi, bu cezaların onanacağı anlamına geliyordu. Bu ülkede yargının, hukukun, adaletin bağımsız olmadığını zaten biliyorduk ama bu sözlerle ve cezaların onanmasıyla bir kez daha gördük ki yargı ve adalet bugün ayaklar altına alınmıştır. İdris Baluken’in dün Yargıtayda onanan cezasıyla birlikte aslında üç cezanın aynı anda onanmasının asla bir tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Bu bir kez daha yargıya, adalete bir müdahaledir. Üç arkadaşımıza da verilen bu mahkumiyet kararlarını HDP olarak asla tanımadık, bundan sonra da tanımıyoruz.”

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09