EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 27.9.2018 10:47:21

''Hazırlanan ekonomi programları sermaye ve rantı koruyor; emeğin ise adı bile anılmıyor''

Millî Gazete’ye açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Aziz Konukman, “Bakan Albayrak’ın 10 Ağustos’ta açıkladığı modele göre her şey çöktü, hiçbir öngörüsü tutmadı. Son programın sunuşunda da ‘Toplumun her kesimiyle görüştük, öyle hazırladık’ dedi. Fakat sadece sermaye sahipleriyle konuştu. Emekçiyle görüşmedi. Hazırlanan programlarda emeğin adı yok. Sermaye ve rantı koruyup emeği görmüyorlar” dedi

Esnaf kepenk kapatıyor, büyük şirketler birer birer konkordato ilan ediyor, pazardan mağazaya her yerde alım gücü düşüyor, hatta bununla da kalmıyor, geçim sıkıntısına düşen insanlar intihar ediyor.

“Krizin” adı bir türlü konamazken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, her ay bir ekonomi planı açıklıyor. Bakan Albayrak’ın açıkladığı planlar ise ekonominin ateşini bir türlü düşüremiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Kriz mıriz yok” diyerek her şeyin bir manipülasyondan ibaret olduğunu söylüyor.

Milli Gazete'ye konuşan Prof. Dr. Aziz Konukman, 2019’a geçişin nasıl olacağını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kriz yok açıklamasını ve Bakan Albayrak’ın ekonomi modellerini değerlendirdi.

“SAMİMİYETİ, CİDDİYETİ YOK”

Prof. Dr. Aziz Konukman, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kriz yok, dolarla iş yapmayın’ açıklamasının hiçbir samimiyeti, ciddiyeti yok. Çünkü kamuda hâlâ dolarla iş yapılıyor. Algı yönetimi ile konuşmaya devam ediyorlar. Berat Albayrak’ın açıkladığı hiçbir ekonomi modeli bunlara çözüm olmuyor, olmaz” dedi.

“EMEĞİN ADI YOK”

Konukman, “Albayrak, ‘Biz öyle öncekiler gibi raftan indirilen Orta Vadeli Planlar (OVP) gibi plan hazırlamayacağız’ demişti. Bu, önceki hükümetlere hakarettir. Kendisi kopyala yapıştır bir OVP yaptı, yeni bir şey ortaya koymadı. Son programın sunuşunda ‘Toplumun her kesimiyle görüştük, öyle hazırladık’ dedi. Fakat sadece sermaye sahipleriyle konuştu. Emekçiyle görüşmedi. Hazırlanan programlarda emeğin adı yok. Sermaye ve rantı koruyup emeği görmüyorlar” ifadelerini kullanarak emeğin geri plana atıldığının altını çizdi.

“HİÇBİR ÖNGÖRÜ TUTMADI, MODEL ÇÖKTÜ”

“Bakan’ın 10 Ağustos’ta açıkladığı modele göre her şey çöktü, hiçbir öngörüsü tutmadı” diyen Konukman, “Berat Albayrak ‘Enflasyon tek haneye inecek’ dedi ama enflasyonu 20,8 diye revize ettiler. Tek haneye 2021’de inecekmiş, böyle uzun vadede inişin ne anlamı var? Her şeyi bırakıp şunu düşünsek: 230 milyar dolar kısa vadede nasıl ödenecek? Büyüme oranı düşecek, enflasyon düşmeyecek bu yüzden yumuşak geçiş olmaz” şeklinde konuşarak, 2019’un ekonomik olarak sıkıntılı geçeceğini söyledi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09