Hapisteki gazeteciler için çağrı

Uluslararası Af Örgütü, Mısır’da haksız yere hapse atılan Al Jazeera çalışanlarına destek için imza kampanyası başlattı.

 

Uluslararası Af Örgütü’nün http://acileylem.amnesty.org.tr sitesinde yer alan bildirisinde Al Jazeera çalışanlarının gazetecilik yaptıkları için cezaevinde oldukları belirtildi.

Bildiride yer alan ifadeler şöyle:

"Al Jazeera İngiltere bürosu çalışanları Muhammed Fehmi, Peter Greste ve Baher Muhammed, 23 Haziran’da Mısır mahkemesi tarafından haberleri çarpıttıkları ve Mısır’da yasaklanan Müslüman Kardeşler hareketine üye oldukları suçlamasıyla hapis cezasına mahkum edildi. Onlar düşünce mahkumları. Tora Polis Enstitüsü’nde toplanan mahkeme, Muhammed Fehmi ve Peter Greste’yi 7 yıl hapis cezasına mahkum etti. Baher Muhammed’e ise hatıra olarak sakladığını söylediği mermiyi üzerinde taşımaktan ayrıca 3 yıl daha, toplamda 10 yıl hapis cezası verildi. Muhammed Fehmi, hâlâ kalıcı bir hasar bırakabilecek omuz yarasının acısını çekiyor.

"Mahkeme aynı davada Anas Muhammed El Beltagy ve Shady Abdülhamid’in beraatine karar verirken; Şuayip Saad Muhammed, Khaled Muhammed Abdül Rauf, Ahmet Abdülazim ve Khaled Abdül Rahman Muhammed’i de 7 yıl hapis cezasına mahkum etti. Hükmün gerekçesi ise belirsiz. Uluslararası Af Örgütü gözlemcisi, sanıkların terörle bağlantılı suçlar işlediklerini gösteren bir delil olmadığını söylüyor. Mahkeme, üç sanığın güvenlik güçleri tarafından dövüldüğünü iddia etmesi üzerine muayene için adli tıp doktorlarını görevlendirdi ama muayenenin yapılıp yapılmadığı bile kesin değil ve sanık avukatları doktor raporunun hiç gelmediğinden şikayetçi.

"İnsan hakları savunucuları olarak, yetkilileri, barışçıl ifade ve örgütlenme özgürlüklerini kullandıkları için hapis cezasına mahkum edilen gazetecileri derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya çağırıyoruz."

Bildiriye destek olmak için şu adresten imza verilebiliyor:

http://acileylem.amnesty.org.tr/eylem-detay.php?q=198

Al Jazeera muhabirleri Peter Greste ve Muhammed Fehmi 'yalan haber yaymak' ve 'terör örgütü' ilan edilen Müslüman Kardeşler'e yardım etmek suçlamasıyla yedi yıl hapse mahkum edildi. Baher Muhammed aynı cezanın yanı sıra, 'silah bulundurduğu' iddiasıyla üç yıl daha ceza alınca cezası 10 yıla çıktı.

29 Aralık 2013'te Kahire'de kaldıkları otele düzenlenen polis baskınında gözaltına alınan gazeteciler, Müslüman Kardeşler'e yardım etmek, 'yalan haber yaymak', Müslüman Kardeşler ile işbirliği yapmak, sanıklara medya materyali sağlamak, bu materyalleri yazmak, internet ve Al Jazeera üzerinden yayınlamakla itham ediliyordu.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09