FİLİSTİN

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 16.3.2017 09:38:37

Hamas'tan Mahmud Abbas - Trump görüşmesine tepki

Hamas'tan Mahmud Abbas - Trump görüşmesine tepki Hamas

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın önde gelen siyasi isimlerinden Salah Berdevil, Donald Trump’ın geçtiğimiz Cuma günü Mahmud Abbas’ı Washington’a davet etmesi üzerine bir açıklama yaptı.
 
Berdevil, Mahmud Abbas’a uyarılarda bulunarak Donald Filistinliler arasında bir konsensüs oluşmadan Trump ile görüşmesinin doğru olmayacağını belirtti ve Trump’ın vaadlerine kanarak Filistinliler adına sözler vermekten uzak durması çağrısında bulundu.
 
Kuds Press’e röportaj veren Salah Berdevil, Cuma günü Trump ile Abbas arasında gerçekleşen telefon görüşmesinin dünya basını tarafından abartıldığını ve dramatize edildiğini vurgulayarak bunun bile Trump yönetiminin İslam dünyası ve Filistin meselesi karşısındaki radikal tutumunun yansıması olduğunu kaydetti.
 
ABD başkanı Donald Trump’ın, Mahmud Abbas’ı Washington’a davet etmiş olmasının Trump’ın Filistinlileri düşündüğü için gerçekleşmediğini belirten Berdevil, korkumuz o ki Trump’ın amacı Filistin meselesinde Filistinliler arasında ayrılık çıkarıp mevzuyu tamamen tasfiye etmektir ifadelerini kullandı.
 
Berdevil sözlerine şu sözlerle devam etti: “Abbas ve beraberindekilerin yaptıkları resmen pazarlıktır. Kendi siyasi geleceklerini garanti altına almak için her şeyi yapmaya hazır gözüküyorlar. Mahmud Abbas’ın tutunduğu sağlam bir zemin yok. Bölgesel ve uluslararası meseleler Filistin’den yana değil. Filistin yönetiminin mevcut siyaseti, ABD’nin Filistin meselesi konusundaki planları ve baskılarını boşa çıkartabilecek bir potansiyele maalesef sahip değil”.
 
“Ne yapacağı belli olmayan Trump yönetimi ile ilişki içine girme arayışları, Filistin meselesinin zeminini zayıflatacaktır. Abbas’ın şahsi çıkarlar peşinde tek taraflı adımlar attığına şahit oluyoruz. Filistin halkına ve direnişine hiçbir şekilde atıfta bulunmuyor. Meseleleri açmıyor. ABD’den gelen talimatlar karşısında tek taraflı olarak karar alıyor ve Siyonist İsrail’in çıkarlarına hizmet edecek adımlara girişiyor. “
 
Berdevil, Netanyahu ve Trump’ın çizdiği pembe tabloya Mahmud Abbas’ın kanmaması gerektiğini belirterek Filistinli dava arkadaşlarıyla birlikte hareket etmeye ve Filistin meselesinde ortak bir tavır sergileme çabası içinde olmaya davet etti. 

Kaynak : Kudüs Haber

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09