FİLİSTİN

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 14.9.2018 16:47:34

Hamas yetkilisi Bedran, İsrail'le yapılan görüşmelerin detaylarını açıkladı

Hamas Ulusal İlişkiler Ofisi Başkanı Husam Bedran, Filistinli gruplar ile Mısır istihbarat yetkilileri arasında “İsrail’le ateşkes, milli mutabakat ve Hamas’ın silahları” hakkında Kahire’deki yapılan son görüşmelerin ayrıntılarını açıkladı. Hamas yetkilisi Bedran, İsrail

Hamas Ulusal İlişkiler Ofisi Başkanı Husam Bedran, Filistinli gruplar ile Mısır istihbarat yetkilileri arasında “İsrail’le ateşkes, milli mutabakat ve Hamas’ın silahları” hakkında Kahire’deki yapılan son görüşmelerin ayrıntılarını açıkladı.

Görüşmelerdeki delegasyonun üyesi olan Bedran, “Mısır, 27 Ağustos 2014’te varılan Ateşkes Anlaşmasını uygulamak üzere harekete geçti. Gazze karşıtı 51 günlük İsrail saldırısının ardından, Hamas, Mısır hareketi ile olumlu adımlar attı” dedi.

Bedran, “İsrail’in 2014 anlaşmasına ve en önemlisi Gazze’deki kuşatmayı kaldırması şartlarına uyması gerektiğini” söyledi. Aynı zamanda, şahsi malların Gazze’ye nakliyatına izin vermek, geçişleri açmak, bir liman kurulması ve havalimanının yeniden başlatılmasına izin verilmesi gibi meseleler üzerinde Mısır’la uyum içinde olunduğunu belirtti.

Bedran, Hamas’ın tüm Filistinli gruplarla temasta bulunduğuna ve bu isteklerin tam olarak karşılanmasıyla birlikte ortak bir tutumun deklare edilmesi için toplantılar düzenlediğine dikkat çekti.

Hüsam Bedran, 27 Ağustos’ta sosyal medya hesabı aracılığıyla Filistinli grupların Kahire’de başlaması planlanan görüşmelerine dair açıklamada bulunmuş, Filistinli grupların Kahire’de bugün başlaması planlanan görüşmelerinin birkaç gün ertelendiğini söylemişti.

Bedran, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2011 anlaşması temelinde ulusal birliğin sağlanması konusunda Hamas’ın tavrının değişmediğini bildirdi.

Bedran ayrıca, Hamas’ın Gazze Şeridi ve Filistin’le ilgili diğer konuların hepsinin uzlaşıyla çözülmesi gerektiğine inandığını dile getirdi.

Hamas Hareketi, istişare görüşmelerinin devam etmesi yönünde Filistinli gruplarla görüş birliğine varıldığını açıklamıştı.

Filistinli gruplar, Kahire’de bir araya gelerek, Mısır’ın ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda İsrail ile yapılacak uzun vadeli ateşkes anlaşmasını görüşüyor.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09