GÜNDEM

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 4.12.2018 19:58:03

Hamas Lideri'nden Türkiye Dışişleri'ne: BM'deki tasarı Filistin halkına ve davasına saldırıdır

Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Hamas Lideri

Heniyye’nin ofisinden yapılan açıklamada, görüşmede Amerika’nın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndan Filistin direnişini kınayan bir karar tasarısını geçirmeye çalışması konusunun ele alındığı bildirildi.

Karar tasarısının Filistin halkının mücadelesine ve tarihine hakaret olduğunu kaydeden Heniyye, tasarının ayrıca işgale karşı mücadeleyi meşru kabul eden uluslararası hukuka ve anlaşmalara da ters olduğuna dikkat çekti.

Hamas lideri, Çavuşoğlu’yla yaptığı telefon görüşmesinde, Amerika’nın BM Genel Kurulu’ndan geçirmek istediği karar tasarısının Washington’un işgal rejimi politikasının ürünü olduğunu belirtti.

Amerika’nın tavırlarının Filistin halkının haklarına ve davasının sabitelerine saldırı olduğunu ifade eden Heniyye, Amerikan Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşındığını hatırlattı.

Heniyye, Filistinli mültecilerin dönüş hakkını iptal etmeye çalışan Amerika’nın şimdi de Filistin direnişini hedef aldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun da görüşmede Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi aracılığıyla karar tasarısına karşı çaba sarf ettiğini, karar tasarısını işgal rejimi yanlısı olarak niteleyerek Türkiye’nin elinden geleni yapacağını söylediği açıklandı.

 

Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09