Güney Sudan'da 'uzlaşmaya' varıldı

Güney Sudan'da hükümet ile isyancılar arasında beş haftadır devam eden çatışmayı sona erdirecek ateşkes anlaşması için uzlaşmaya varıldığı açıklandı.

Afrika'nın bu yeni ülkesini bölecek ve bir iç savaşa sürükleyecek olan çatışmada arabuluculuk yapan ülkelerin anlaşma için bir plan üzerinde uzlaşmaya vardığı söylendi. Barış görüşmelerinin yapıldığı Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da bir isyancı sözcüsü öğleden sonra anlaşmanın imzalanmasının "çok büyük ihtimal" olduğunu söyledi. 

Devlet Başkanı Salva Kiir ile eski Devlet Başkanı Yardımcısı Riek Machar taraftarları arasında aralık ayının ortasında başlayan çatışmanın sona ermesi için Etiyopya'da barış görüşmeleri yapılıyor. 

Görüşmelerdeki Machar delegasyonu sözcüsü Mabior Garang yaptığı açıklamada ilerleme kaydedildiğini belirtti ve "Anlaşmayı imzalayacağız" dedi.

Güney Sudan'daki çatışma Machar'ın Nuer kabilesi ile Kiir'in Dinka kabilesi arasında bir etnik çatışma riskinni de beraberinde getirdi. Binlerce insan öldürüldü ve yüz binlercesi evlerinden oldu. 

Etiyopya'nın başkentindeki görüşmelerde arabuluculuk görevi üstlenen bölgesel örgüt IGAD "Güney Sudan'daki taraflar arasındaki Düşmanlığı Bırakma ve Tutuklular Sorunu Anlaşması'nın imza töreni Sheraton Otel'de" diye mesaj attı. 

Daha önce her iki taraf da anlaşmaya yakın olduklarını belirtmişti ama anlaşmazlıklar şimdiye kadar herhangi bir imza atılmasını sağlamadı. 

İsyancılar 11 isyancının serbest bırakılmasını talep ediyor. Hükümet bunları darbe girşiminde bulundukları gerekçesiyle tutuklamıştı. Bu önkoşuldan vazgeçildi ama her iki taraf ayrı bir şekilde tutuklular sorununu görüşecek.

İsyancılar ayrıca Kiir'e yardım etmek için gelen Uganda güçlerinin de Güney Sudan'dan ayrılmasını şart koştu. Diplomatlar anlaşmanın "yabancı güçlerin" sona ermesini de içerdiğini söyledi. 

Güney Sudan 2011 yılında uzun bir çatışmadan sonra Sudan'dan ayrılarak bağımsız olmuştu.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09