Güney Sudan Cumhurbaşkanı Ateşkesi Kabul Etti

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in muhalif gruplarla dün itibarıyla ateşkesi kabul ettiği bildirildi.

Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) kaynaklarından alınan bilgiye göre, Salva Kiir, IGAD yetkililerine, eski yardımcısı Riek Machar'ın liderliğindeki muhalif gruplarla dünden itibaren ateşkesi kabul ettiğini tebliğ etti.

Krizin çözümü için arabuluculuk görevini üstlenen IGAD'ın, darbeye teşebbüsle suçlanan Machar'a da barışın sağlanması için benzer adımlar atma çağrısında bulunduğu belirtildi.

Tarafların müzakere masasına oturmaya yanaşmaması durumunda IGAD'ın her iki tarafa da yaptırım uygulanması için harekete geçeceği kaydedildi.

IGAD, Kenya'nın başkenti Nairobi'de bugün düzenlenen zirvede, krize çözüm amacıyla "Üçlü komite" atandığını duyurmuş, komitede, Kenya'dan emekli General Lazarus Sumbe, Etiyopya'dan Büyükelçi Seyoum Mesfin ve Güney Sudan'ı temsilen ismi belirtilmeyen bir kişinin yer aldığı ifade edilmişti.

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit, 16 Aralık Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkede başarısız darbe girişimi olduğunu belirtmiş ve temmuz ayında görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ın darbe teşebbüsünün arkasında olduğunu öne sürmüştü. Bu gelişmenin ardından çok sayıda siyasi ve üst düzey askeri yetkili gözaltına alınmış, çıkan şiddet olayları nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09