AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 23.10.2015 19:37:16

Güney Afrika'da binlerce öğrenci harçlara karşı ayakta

Binlerce Güney Afrikalı öğrenci üniversite harçlarının yükseltilmesi önerisini protesto etmek için Pretoria'da protesto yürüyüşleri düzenliyor. Güney Afrika

Binlerce Güney Afrikalı öğrenci üniversite harçlarının yükseltilmesi önerisini protesto etmek için Pretoria'da protesto yürüyüşleri düzenliyor.
Güney Afrika'da üniversite harçlarının yükseltilmesinin önerilmesiyle birlikte Ekim'de başlayan protestolar sürüyor. Kimi eylemler polis ve öğrenciler arasında şiddetli çatışmalarla sonuçlandı,  hükümet harçları %10 ila %12 arasında yükseltmeyi planlıyor.
 
#FeesMustFall ve #NationalShutDown hashtagleri ile sosyal medyada da destek bulan eylemlerde binlerce öğrenci, üniversite harçlarına yapılması planlanan zammın yoksul siyahi gençlerin yüksek öğrenim haklarını ellerinden almak anlamına geleceğini duyurdu.
 
Eylemler hızla diğer şehirlere de yayıldı. Cape Town'da Maliye Bakanı Nhlanhla Nene'nin bütçe konuşmasını protesto etmek için meclise girmeye çalışan öğrenciler ve polis arasında çatışmalar yaşandı. Eylemciler ayrıca iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi'nin (ANC) merkez binasına girmeye çalıştı. Polis üniversite öğrencilerine biber gazı ile saldırdı, 29 öğrenci gözaltına alındı ve kamu malına zarar vermekle suçlandı; öğrenciler sosyal medyadan avukatlara çağrı yapmayı sürdürüyor.
 
Öğrenciler "Zuma gitmeli" sloganları attı ve Cumhurbaşkanı Zuma'nın ofis binası etrafındaki çitleri çekmeye çalıştı. Bir öğrenci Reuters'a şöyle konuştu "O [Zuma] bizi ciddiye almıyor, uzun süredir buradayız"
 
Pretoria'da devam eden eylemlere apartheid karşıtı aktivist ve politikacı Ahmed Kathrada katıldı.
 
Eylemciler mecvut durumun 1976'da Johannesburg'da 'Afrikaans Medium Decree'ye karşı yapılan protestolarda yüzlerce silahsız gencin vurularak öldürülmesine benzediğini ifade ediyorlar.

Kaynak : sol

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09