AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 10.3.2016 10:17:48

Gannuşi: Turabi’nin düşüncesi daima terörden uzaktı, İslam ümmetinin bu düşünceye ihtiyacı var

Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid El-Gannuşi “Hasan Turabi’nin düşüncesi daime terörden uzaktı. İslam ümmetinin bu düşünceye ve onun mücadelesine ihtiyacı var” dedi. Gannuşi: Turabi’nin düşüncesi daima terörden uzaktı, İslam ümmetinin bu düşünceye ihtiyacı var

İslamî Analiz/Haber Merkezi
 
Tunus Nahda Hareketi lideri Raşid El-Gannuşi “Hasan Turabi’nin düşüncesi daime terörden uzaktı. İslam ümmetinin bu düşünceye ve onun mücadelesine ihtiyacı var” dedi. 
 
Hasan Turabi’nin Hartum’daki evinde Çarşamba günü düzenlenen bir sempozyumda konuşan Gannuşi “Teröre karşı tavrımızı belirleme noktasında Turabi’nin düşüncelerine ihtiyacımız var. Onun düşüncesi sadece tek bir yönüyle değil birçok yönüyle özel bir konuma sahip” dedi.
 
Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir ise Hasan Turabi’nin yalnızca İslami harekete değil, tüm Sudanlılara hitaben hazırlamış olduğu “ulusal diyalog projesi”ne sahip çıkmak ve korumak gerektiğini vurguladı. 
 
Konuyla ilgili olarak Gannuşi ise “Ömer El-Beşir Hasan Turabi’ye elini uzattı. O da önyargılardan uzak bir halde o eli sıktı ve ona “ulusal diyalog projesi”ni emanet etti” dedi. 
 
Hasan Turabi’nin yalnızca Sudanlılar üzerinde değil Tunus gençliği üzerinde de büyük etkisinin olduğuna vurgu yapan Gannuşi “Nahda gençliği her tökezlediğinde Turabi’nin şemsiyesinin altına sığınırlardı” dedi. 
 
Gannuşi ve beraberindeki birkaç kişi Tunus’un eski devlet başkanı Zeynelabidin bin Ali döneminde muhalif tutumları nedeniyle bir dönem Sudan’da yaşamak durumunda kalmışlardı. 
 
Hasan Turabi Sudan İslami Hareketi’nin fiili kurucusu ve 89’da Ömer El-Beşir’i başa geçiren askeri devrimin de mühendisi olarak kabul ediliyor. Ancak Ömer El-Beşir ve Hasan Turabi arasında oluşan anlaşmazlık sonrasında 1999 yılında Hasan Turabi El-Beşir’in partisinden ayrılmış ve Sudan Halk Kongresi Partisi’ni kurmuştur.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09