Mısır

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 15.3.2017 09:18:19

Gannuşi: Mısır'da çözüm için arabulucu olmaya hazırım

Gannuşi: Mısır'da çözüm için arabulucu olmaya hazırım Gannuşi: Mısır

Tunus’taki Nahda Hareketi lideri Şeyh Raşid Gannuşi, Mısır’ın darbeci lider Abdulfettah Sisi ile Müslüman Kardeşler Cemaati arasında yaşanan krizin aşılması için arabulucu olmaya hazır olduğunu açıkladı. Gannuşi, Suudi Arabistan’ın bu çerçevede rol üstlenmesi için de Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’la bir araya geldiğini söyledi.
 
Tunus’taki Nahda Hareketi lideri Şeyh Raşid Gannuşi, Mısır’da 4 yıla yakın bir süredir yaşanan krizin çözüme kavuşturulması için arabulucu olmaya hazır olduğunu açıkladı.
 
Katar’da yayın yapan el-Şark gazetesinin sorularını yanıtlayan Gannuşi “Mısır’daki hasım güçler arasını yakınlaştırmak, bölünmüşlüğü ve krizi sonlandırmak için rol üstlenmeye hazır olduğumu ilan ettim. Çünkü biz, güçlü Mısır istiyoruz. Çünkü Arap ümmetinin çıkarı bunu gerektiriyor.
 
Mısır şuan demokratik dönüş sürecinin zor bir aşamasında. Bir çok sebepten ötürü bu süreç duraksadı. Önemi ve konumundan ötürü Mısır’daki değişim denklemini karmaşıklaştırıyor, bedelini ağırlaştırıyor ve süresini uzatıyor. Fakat kesin olan bir şey var. O da Mısır’ın bölgede yaşananlardan istisnai kalmayacağıdır” dedi.
 
Arabuluculuk çağrısına şimdiye kadar olumlu bir yanıt almadığını belirten Gannuşi, “Fakat eninde sonunda bir karşılık bulacağını düşünüyorum. Herkes için diğerlerini dışlamanın sonuç getirmeyeceği ortaya çıkacaktır. Mısır’da dengeler biraz karışık. İster rejim ister İhvan ister liberal, solcu ya da laik olsun bir tarafın diğerini dışlaması bu durumu daha da karmaşıklaştıracak. Çünkü tüm bunların şimdiye kadar bir faydası olmadı. En iyi yol herkesin birbirini tanıması ve kapsamlı bir çözüm yolu araştırmasıdır” dedi.
 
Arap Baharı’nın yaşandığı ülkelerdeki devrimlerin başarısız olduğu iddialarını doğru bulmayan Gannuşi “Devrimler başarısız olmadı ama duraksama sürecine girdi. Bu zor ve karmaşık sürecin atlatılacağını düşünüyorum. Suriye ve diğer devrimlerde olduğu gibi diğerlerini dışlamaya son verip uzlaşıya varılması fikri hakim olursa bu sürecin aşılacağını düşünüyorum. Etnik, dini ve sosyal bölücülük, bu ülkelerdeki olumlu gelişmeyi engelliyor” dedi.
 
Gannuşi, Cezayir’de yayın yapan el-Haber gazetesine yaptığı açıklamasında ise Mısır’daki krizin çözüme kavuşturulması, Müslüman Kardeşler’le Mısır yönetimi arasındaki sorunun çözümü için Suudi Arabistan’dan arabulucu olmasını istediğini belirtti.
 
Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed Bin Selman ile bir araya gelerek Mısır’daki krizin çözülmesi imkanını görüşen Gannuşi, “Mısır, Arap dünyasının kalbidir. Eğer kalp yara alırsa bölgenin tamamı bundan zarar görür” şeklinde konuştu.

Kaynak : Kudüs Haber

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09