AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 12.12.2015 12:42:32

Gambiya artık bir ‘İslam Cumhuriyeti’

Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasıyla, ülkesinin bir islam cumhuriyeti olduğunu ilan etti. Başkan Jammeh, bu adımla, ülkesini sömürge geçmişinden kurtarmayı hedeflediğini de söyledi. Gambiya artık bir ‘İslam Cumhuriyeti’

Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasıyla, ülkesinin bir islam cumhuriyeti olduğunu ilan etti. Başkan Jammeh, bu adımla, ülkesini sömürge geçmişinden kurtarmayı hedeflediğini de söyledi.
 
Konuşmasında, Müslümanların ülkedeki nüfusun yüzde 95’ini oluşturduğunu hatırlatan Jammeh, "Ülkemizin dini kimliği ve değerlerine bakarak Gambiya’yı bir islam cumhuriyeti olarak ilan ederken gayri müslimlerin kendi din ibadetlerini törenlerini serbestçe yerine getirme hakkı olduğunu da vurgulamak isterim. Uzun süredir gerçek kimliğimizden farklı bir şekilde yaşadık, yeter artık. Sömürge mirasımızı sürdüremeyiz" ifadelirini kullandı.
 
1994 yılından bu yana Gambiya’yı yöneten Yahya Jammeh, Batı karşıtı sert tutumuyla tanınıyor. 2013 yılında, ülkesinin ‘yeni sömürge’ olarak nitelendirdiği İngiliz Milletler Topluluğu (Commonwealth) üyeliğini iptal ettiğini de açıklamıştı.
 
Avrupa Birliği, 2014 yılında, Gambiya’daki insan hukunku ile ilgili kötü durum nedeniyle bu ülkeye yardımlarını askıya almıştı.
 
2014'TE İNGİLİZCEDEN VAZGEÇMİŞTİ
 
Jahya Jammeh, geçtiğimiz yıl da, ülkede resmi eğitim dili olarak kullanılan somürgecilik kalıntısı olarak nitelediği ingilizceden vazgeçtiklerini duyurmuştu.
Bu yılın başında ABD'de yerleşik çoğu Gambiya kökenli bir grubun planladığı darbe girişimini atlatan Gambiya, Myanmar'dan kaçan ve deniz ortasında ölüme terkedilen Arakanlıları kabul edeceğini açıklamasıyla adını duyurmuştu

Kaynak : Dünya Bülteni

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09