Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti işgaliyle neyi hedefliyor? Immanuel Wallerstein yazdı!

Ünlü sosyal bilimci Immanuel Wallerstein, Fransa'nın agresifleşen dış politikasının arkasında yatan zihin dünyasını teşhir ediyor.

İslamî Analiz/Tercüme makaleler

Ünlü sosyal bilimci Immanuel Wallerstein, "Fransa'nın agresifleşen dış politikası" başlığıyla kaleme aldığı makalesinde, Fransa'nın Ortadoğu'da aldığı inisiyatiflerin ve Orta Afrika Cumhuriyeti işgalinin arkasında yatan zihin dünyasını teşhir ediyor: 

"Son birkaç senedir, Fransa kendini, öncelikle Nicolas Sarkozy başkanlığında ve sonrasında Başkan François Hollande döneminde daha da fazla olmak üzere, uluslararası sahnede oldukça etkin bir şekilde gösteriyor. Öyle ki Muammer Kaddafi’yi devirmek üzere müdahalede bulunan Batılı güçler arasında başı çekti. Beşşar Esed’e karşı ise tüm Batılı güçler arasında en sert tutumu takınıyor. Silahlı İslami hareketlerin aşağıya doğru hızlı ilerleyişini durdurmak için tek taraflı olarak Mali’ye müdahale etti. Hollande geçtiğimiz günlerde İsrail’e gittiğinde, Suriye ve İran ile yürüyen pazarlıklar noktasındaki ödün vermeyen çizgisi sebebiyle neredeyse kahraman olarak karşılandı. Ve şimdi ise Fransa, düzeni yeniden sağlayabilmek için askerlerini Orta Afrika Cumhuriyeti’ne gönderiyor."

Yazının devamı için tıklayınız.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09