Fransa 6 ay daha OAC'de kalabilir

Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki Fransız birliklerinin görev süresini altı ay uzatmayı düşünüyor.

RTL radyosuna konuşan Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Birliklerin görev süresinin altı ay daha uzatılacağı gözüküyor" dedi.

Le Drian, daha önce yaptığı açıklamada Fransız birliklerinin, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde kısa süreli kalmayı planladığını söylemişti.

Fransa Meclisi, 26 Şubat’ta Fransız birliklerinin bu ülkedeki kalış süresini uzatılması konusunda oylama yapacak. Fransız anayasasına göre, birliklerin yurt dışından dört aydan fazla görev yapması ihtimalinde meclisin onayı gerekiyor.

Fransa, aralık ayında ülkede askeri operasyon başlatmıştı.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Avrupa Birliği'nin Orta Afrika Cumhuriyeti'ne asker göndermesine ve düzenin sağlanması için bu askerlerin güç kullanmasına geçen ay yetki vermişti. BMGK'da İngiltere ve Lüksemburg tarafından sunulan ve oybirliği ile kabul edilen 2134 sayılı kararda, ülkede barış ve güvenliğin sağlanması için Afrika Birliği öncülüğündeki askeri gücün yanı sıra AB'nin de askeri güç konuşlandırması ve sivillerin korunması için "gerekli tüm önlemleri" almasına onay verilmişti.

Ülkede halen 3500 civarında Afrika Birliği ülkelerinden gelen askerlerle, Fransa'dan gönderilen 1600 kişilik birlik bulunuyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka isyancılarının, dönemin Hristiyan Devlet Başkanı François Bozize'yi geçen mart ayında devirmesiyle başlamıştı. Halen Seleka isyancıları ile Hristiyan anti-Balaka militanları arasında çatışmaların devam ettiği ülkede 4,5 milyonluk nüfusun yarısının insani yardıma muhtaç olduğu, bir milyon kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09