GÜNDEM

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 6.10.2018 11:11:37

Flormar işçilerinin direnişinde ilk hukuki kazanım: Mahkemeden tazminat kararı

Sendikaya üye oldukları gerçekçesiyle işten çıkarılan ve aylardır direnişte olan Flormar işçileri dün ilk hukuki kazanımlarını elde etti. Flormar işçilerinin direnişinde ilk hukuki kazanım: Mahkemeden tazminat kararı

Gebze Organize Sanayi Sitesi’nde kozmetik bakım ürünleri fabrikası Flormar’da işçilerin sendikalı olmasıyla birlikte işten çıkarmalar başladı. Petrol-İş Sendikasının iş yerinde yetki almasının ardından ilk olarak çoğunluğu kadın 20 işçi işten atıldı. Takip eden günlerde de işçilerin çıkarılmaya devam etmesiyle işinden olanların sayısı 120'yi buldu. İşçiler, çay molasında çıkarılan arkadaşlarına destek verenlerin bile çıkarıldığını ya da istifaya zorlandıklarını anlattı. Üstelik İş Kanunu’nun 25/2. Maddesi gerekçe gösterilerek atılan işçilere, iddiaya göre firma tazminat da ödemedi.

Sendikalı oldukları için tazminat bile ödenmeden işinden olduklarını belirten çalışanlar ise, fabrikanın önünde 17 Mayıs'tan bu yana sürdürdükleri eylem ile işlerini geri istiyor. "Atılan işçiler geri alınsın", "Zafer direnen işçinin olacak", "Yaşasın sınıf dayanışması" sloganları atan işçiler, sendikalı oldukları ya da fabrikadaki sendika örgütlenmesinin başını çeken ve işten çıkarılan arkadaşlarına alkışla destek verdikleri için işten çıkarıldıklarını veya istifaya zorlandıklarını anlatıyor.

Sendikaya üye oldukları gerçekçesiyle işten çıkarılan ve aylardır direnişte olan Flormar işçileri dün ilk hukuki kazanımlarını elde etti.

Sendikal örgütlenme öncesi performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek işten çıkarılan Flormar işçisi Serdar Yıldırım, Flormar’a açtığı işe iade davasını sonuçlandı. Kocaeli Koz‘un haberine göre davayı kazandığını sosyal medya hesabından duyuran Yıldırım “Arkadaşlar işe iade davam sonuçlandı. 5 brüt 4 net tazminata karar verdi Mahkeme. Hepinizin kazanması dileğiyle. Hak verilmez alınır” dedi.

Kaynak : Sendika62.org

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09