KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 30.11.2018 18:16:51

Filistinli Prof. el-Üveysi: Müslümanların beyni işgal edildi; Kudüs ve Filistin nasıl kurtulsun?

ESAM Çarşamba Konferansları’nda bu hafta “Kudüs davası” üzerine önemli bir konferans gerçekleştirildi. Filistinli Prof. el-Üveysi: Müslümanların beyni işgal edildi; Kudüs ve Filistin nasıl kurtulsun?

ESAM Çarşamba Konferansları’nda bu hafta “Kudüs davası” üzerine önemli bir konferans gerçekleştirildi.

Konuşmacı Filistinli Prof. Dr. Abdülfettah el-Uveysi, Müslüman ülkelerin akademik araştırma konularına büyük bütçeler ayırması gerektiğinin altını çizerek, beyinlerin İsrailli kaynaklar tarafından işgal edildiğini vurguladı.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) geleneksel hale gelen Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu ‘Kudüs Davası ve Entelektüel Krizimiz’ konusu ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülfettah el-Uveysi oldu.

ÇOK KÖTÜ BİR NOKTADAYIZ

Konferansa önemli değerlendirmelerde bulunarak başlayan Uveysi, Kudüs’te işgalin 100 yıldır sürdüğünün altını çizerek, “İşgalden 100 yıl geçmesine rağmen daha biz önümüzü göremiyoruz. Bunun sebepleri olması lazım. Şu anda problem giderek daha da büyüyor. Başlangıçta İngilizler sınırları çizdi ancak şu an o sınırları bile göremiyoruz. Hatta şu an Osmanlı döneminde İngilizlerin işgal ettiği harita bile değil. Şu an çok kötü bir noktadayız. Küçücük bir toprak parçası var. Gazze’de de durum içler açısı. Gazze’ye sadece İsrail tarafından ambargo uygulanmıyor. Araplar da ambargo uyguluyor. Problemi bulmamız lazım” dedi.

KENDİ TARİHLERİNİ YAZIYORLAR

Uveysi, protestolarla Filistin’in bağımsızlığına kavuşamayacağını belirterek, şöyle devam etti: “Asıl problem beynimiz işgal edildi. Bu yüzden Filistin’i işgalden kurtaramıyoruz. Filistin hakkında yapılan araştırmalarda Amerikalı, Alman, Fransız kaynaklardan yararlanılıyor. Bu, işgali daha artırıyor. Müslümanların araştırmaya ayırdığı paraya baktığınızda gerçekten gülünç! İsrail’in araştırma bütçelerine ayırdığı bütçe çok yüksek. İsrailli akademisyenler Mescid-i Aksa ve Filistin ile ilgili araştırmalar yapıyor. Kur’an-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz’in hayatı İsrailli akademiyseler tarafından araştırılıyor. Bunlar hepsi belli bir politika ve amaca hizmet için yapılıyor. İsrailli akademisyenler, yaptıkları araştırmalarla bizim kendi kaynaklarımızın altını boşaltmayı hedefliyorlar. Kendi tarihlerini yazıyorlar. Böylelikle İsrail’in meşrutiyetini ortaya koyuyorlar.”

Müslümanlar 100 yıldır bir strateji ortaya koyamıyor

Akademik üretimin rüyaya dalarak yapılabilecek bir iş olmadığını vurgulayan Uveysi, Müslüman ülkelerin akademik araştırma konularına büyük bütçeler ayırması gerektiğinin altını çizdi.

Akademik çalışmalar konusunda ciddi bir dengesizliğin olduğunu belirten Uveysi, “Biz üretmiyorsak bu bölgeyi nasıl kurtaracağız? Bizim stratejik bir düşüncemiz yoksa nasıl strateji ortaya koyacağız? Müslümanlar 100 yıldır bir strateji ortaya koyamıyor. Bu çök önemli bir problem. Biz sürekli tekrar ediyoruz. Beyinlerimiz işgal altında. Biz bu gerçeklere ulaşamazsak gerçek sonuçlara ulaşmayız. Gerçek bir bilginiz olmazsa gerçeğe ulaşamazsınız. Müslüman politikacıların elinde gerçek bilgi yok. Özellikle siyasetçiler, kullandıkları bilgileri medyadan alıyorsa sıkıntı var. Müslüman beyinler Kudüs’le ilgili işgal altında bulunuyor. İşgal altındaki beyinleri kurtarmak, işgal altındaki toprakları kurtarmaktan zordur. Kudüs ve Mescid-i Aksa hakkında bilgi üretecek akademisyenlere ihtiyacımız var” diye konuştu.

 

Kaynak : Milli Gazete

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09