Filipinler, Marcos'un gizli servetinden 29 milyon dolar daha geri aldı

Filipinler, eski diktatör Ferdinand Marcos'un İsviçre bankalarındaki hesaplarından 29 milyon dolara yakın paranın geri alındığını açıkladı.

Devlet Başkanlığı İyi Yönetim Komisyonu Başkanı Andres Bautista, ele geçirilen paranın 28 yıl önce devrilen Marcos'un İsviçre bankalarındaki gizli hesaplarında bulunan 712 milyon dolarlık servetinin bir parçası olduğunu açıkladı. 

Eski diktatörün servetini araştırmakla sorumlu komisyonun başkanı Bautista, Marcos'un 20 yıllık diktatörlüğü sırasında yasa dışı yollardan edindiği ve 5 ila 10 milyar dolar arasında olduğu tahmin edilen servetinden şimdiye kadar 4 milyar doların geri alınabildiğini belirtti. 

Filipinler hükümeti, Marcos'un İsviçre bankalarında bulunan gizli servetini geri alabilmek için yıllar süren bir hukuk mücadelesi vermişti. 

Aralık 1965'te seçimleri kazanarak devlet başkanı olan, 21 Eylül 1972'de de komünist ve yıkıcı güçlere karşı sıkıyönetim ilan ederek dikta rejimini kuran Marcos'un yaklaşık 20 yıl süren iktidarı, 1986'daki halk ayaklanması ile sona ermişti.

Marcos, 28 Eylül 1989'da sürgünde olduğu Hawaii'de yaşamını yitirmiş, ölümünün ardından iktidarı döneminde çeşitli yolsuzluklarla Filipinler ekonomisini milyarlarca dolarlık zarara soktuğu ortaya çıkarılmıştı. Marcos'un eşi İmelda, milyonlarca dolarlık ayakkabı ve mücevher koleksiyonu ile kamuoyunun büyük tepkisini çekmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09