ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 16.9.2016 17:41:03

Filipinler Dışişleri Bakanı: "ABD'nin küçük 'kahverengi' kardeşi olarak kalmayacağız"

Filipinler Dışişleri Bakanı Perfecto Yasay, ABD'nin küçük 'kahverengi' kardeşi olarak kalamayacağız dedi. Filipinler Dışişleri Bakanı: "ABD

Filipinler Dışişleri Bakanı Perfecto Yasay, ABD'nin küçük 'kahverengi' kardeşi olarak kalamayacağız dedi.

ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nin (CSIS) Pasifik Forumu'nda konuşan 
Perfecto Yasay, Filipinler'de yürütülen uyuşturucuyla mücadele operasyonunu başta ABD olmak üzere hiçbir ülkenin eleştirmesine izin vermeyeceklerini ifade etti. Yasay, ABD'nin Filipinleri küçük 'kahverengi' bir kardeşi olarak görmesine müasade edilmeyeceğini ve insan hakları konusunda kendilerine vaaz verilmesini de kabul etmediklerini bildirdi.

Yasay, ABD ile yürütülen dostane ilişkiler çerçevesinde Washington'dan karşılıklı saygı ilkesine göre hareket etmesini istediklerini söyledi.

Filipinler'de 30 Haziran'da göreve gelen Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin uyuşturucuya karşı başlattığı mücadelede uyuşturucu taciri olduğundan şüphelenilen binlerce kişi güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalarda öldürülmüştü.

Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD, geçen ay Duterte'ye bu ölümlerin durdurulması ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uyulması çağrısında bulundu.Daha önce ülkesini BM üyeliğinden çıkarma tehdidinde bulunan Duterte, hafta sonunda hükümetinin ,'bağımsız dış politika' benimseyeceğini açıklamıştı.

Duterte, dün yaptığı bir konuşmada, iki yüzlü olmakla suçladığı ABD'nin askeri varlığının çatışma dolu Mindano adasındaki durumu daha da kötüleştirdiğini savunarak, 'Özel kuvvetler Mindano'dan gitmeli' demişti. Beyaz Saray, Filipinler hükümetinin Mindanao'daki ABD askeri varlığına son verilmesi isteğini kendilerine resmi olarak bildirmediğini duyurmuştu.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09