ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 7.11.2016 13:27:30

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, ABD ile silah anlaşmasını iptal etti

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, ABD ile silah anlaşmasını iptal etti Filipinler Devlet Başkanı Duterte, ABD ile silah anlaşmasını iptal etti

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD ile yapılan silah anlaşmasını iptal etti. Filipinli liderin bu adımı bir ay önce ABD Kongresi'nin insan hakları ihlalleri konusundaki endişeler nedeniyle bu ülkeye silah satışını askıya almasının ardından geldi.
 
ABD'ye karşı sert sözleri ile tanınan Filipinler lideri Rodrigo Duterte, ABD ile yapılan tüfek satışı anlaşmasını iptal etti.
 
Ülkedeki bazı Müslüman liderlerle yapılan bir toplantıda konuşan Duterte, " Abd'den bu pahalı silahları satın almak konusunda ısrarcı olmayacağız. Her zaman başka bir yerden satın alabiliriz. Polise bu anlaşmayı iptal etmesini söyledim. Onlara ihtiyacımız yok" dedi.
 
Duterte daha önce Rusya ve Çin'in Filipinler'e silah satmaya istekli olduğunu belirtmişti.
 
Uzun zamandır müttefik olan ABD ve Filipinler arasındaki ilişkiler Duterte'nin uyuşturucu ile savaştaki katı tavrına ABD'den gelen eleştiriler ve Filipinli liderin bu eleştirilere verdiği yanıtlar nedeniyle gerilmişti.
 
Duterte'nin seçim öncesi kampanyasının da en temel vaadi olan uyuşturucu ile savaşta, polis ve milis güçlerinin 2 bin 300'den fazla kişinin ölümüne neden olduğu belirtiliyor.
 
Geçen ay ABD'li senatör Ben Cardin'in bu ülkeye yönelik silah satışına insan hakları ihlalleri endişesi nedeniyle karşı çıkacağını açıklamasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı yaklaşık 26 bin tüfeğin Filipinler polisine satışını askıya almıştı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09