Fehmi Hüveydi’nin Gözünden Mısır ve Tunus ‘Devrimleri’nin Sonuçları

Mısırlı gazeteci-yazar Fehmi Hüveydi, son gelişmeler ışığında Mısır ve Tunus’taki ‘devrim’leri karşılaştırmalı okumaya tabi tutuyor.

İslamî Analiz/Tercüme Makaleler

Mısırlı gazeteci-yazar Fehmi Hüveydi, son gelişmeler ışığında Mısır ve Tunus’taki ‘devrim’leri karşılaştırmalı okumaya tabi tutuyor:

“Arap Baharı sürecinde Mısır, devrimi gerçekleştirirken neler yapması gerektiği konusunda Tunus'un tecrübelerinden faydalandığı gibi Tunus da neler yapmaması gerektiği konusunda Mısır'ın tecrübelerinden faydalanmıştır.

İlginç bir rastlantıdır ki, Tunuslular, 14 Ocak 2011'de gerçekleştirdikleri devrimin 3. yıl dönümünde yeni bir anayasa oluşturdukları aynı günde, Mısır halkı yeni anayasa için referanduma gitti. Ancak bu tesadüf, her iki devrim arasında ortak noktaların olacağına dair hiç bir işaret sunmadı. Çünkü Tunus Anayasası, halkın oylarıyla seçilen Kurucu Meclis tarafından yapıldı. Buna karşılık bizim anayasamız (yani Mısır anayasası) yönetim kadrolarından seçilen bir kurul tarafından hazırlandı. Ayrıca Tunus anayasası, ülkenin geleceğini, siyasi tarafların oy oranları nispetinde temsil edileceği bir ulusal mutabakatla sağlanabileceğini ön germekteyken; Mısır anayasası, bütün diyalog yollarını tıkayan keskin bir kutuplaşma ortamında hazırlandı. Bu kutuplaşma ortamı, siyasetin değil, güvenliğin ön plana çıkmasını gerekli kılıyordu.”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09