Fas, Fransız-İsrail Ortak Yapımı 3 Uçak Satın Alıyor

Fas’ın Fransa’yla yaptığı askeri anlaşma doğrultusunda yüksek teknolojili 3 uçak temin edeceği duyuruldu.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Fas basınında yer alan habere göre, birkaç aydır var olan bu anlaşma geçtiğimiz günlerde İsrail ve Fransa basının ifşaatıyla gün yüzüne çıktı.

Üretimi Fransa’da gerçekleşen uçakların yapımında teknik olarak İsrail’e güvenildiği ve ciddi bir işbirliğine gidildiği belirtildi.

Uzağı görmede oldukça gelişmiş olduğu kaydedilen uçakların, Cezayir’le olan uzun sınırı ve Sahra bölgesini gözetlemede kullanılacağı ve böylelikle, el-Kaide militanlarının Fas’a sızmasının önleneceği aktarıldı.

Fransa’nın bu uçakları 2008’in başında Afganistan’da ve “Vahşi Kedi” operasyonu sırasında Mali’de kullandığı bildirilirken, Fas’ın projelerini gerçekleştirmesi için şimdilik bu uçakları yeterli gördüğü ve ülke toprakları dışında kullanmayacağı belirtildi.

Fas’ın hava gücünde ilerleme göstermeyi amaçladığının altı çizilirken, bu kapsamda daha önce Amerika’dan F-16 uçakları ve radarlar aldığı kaydedildi.

Cezayir’le hava, kara ve deniz silahlanması bakımından müthiş bir yarış içerisinde olan Fas’ın son anlaşmasının bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğini bildiren kaynaklar, anlaşmanın değerine ilişkin hiçbir bilgi verilmediğini yazdı. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09