AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 25.9.2016 08:48:14

Fas, Afrika Birliği'ne Dönme Kararı Aldı

Fas Krallığı, 1984 yılında ayrıldığı Afrika Birliği'ne yeniden üye olmak için resmi başvuruda bulundu. Fas, Afrika Birliği

Fas Krallığı, 1984 yılında ayrıldığı Afrika Birliği'ne yeniden üye olmak için resmi başvuruda bulundu.

Afrika Birliği'nden yapılan açıklamada, Fas Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkilinin Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma'ya üyelik dilekçesini teslim ettiği belirtildi.

Açıklamada, Dlamini-Zuma'nın üye ülkelerin başvurudan haberdar edileceği ve başvuru sonucunun Fas Kralı 6. Muhammed'e bildirileceği ifadesine yer verildi.

Fas'ın 1975 yılında eski İspanyol sömürgesi Batı Sahra'yı topraklarına ilhakının ardından, Cezayir'in destek verdiği bağımsızlık yanlısı Polisario Cephesi ile Fas yönetimi arasında gerginlik başlamıştı. Fas, bölgenin kendi egemenliğinde kalması gerektiğini savunurken, Polisario Cephesi, Batı Sahra'nın bağımsız devlet olduğunu ileri sürmüştü. Polisario Örgütü'nün "Batı Sahra Cumhuriyeti" olarak Afrika Birliği'ne üye olmasından sonra 1984 yılında birlikten çekilme kararı alan Fas, 21 Temmuz 2016'da, 32 yıl aradan sonra Afrika Birliği üyeliğine tekrar döneceğini açıklamıştı.

Fas Afrika Birliği üyeliği için "Batı Sahra Cumhuriyeti"nin birlikteki üyeliğinin askıya alınmasını şart koşarken, Fas'ın birliğe dönüş için şart koşması, bazı kesimler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Afrika Birliği, 9 Temmuz 2002'de, 32 bağımsız ülkenin bir araya gelmesiyle 1963'te kurulan Afrika Birliği Örgütü'nün yerini aldı. Fas hariç 54 Afrika ülkesinin üye olduğu birlik, kıtanın entegrasyonu için çalışmalarda bulunuyor.

Kaynak : AA

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09