AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 4.3.2016 08:59:18

Fas Adalet ve Kalkınma Partisi lideri: 'Kur'an'a göre grev yapan işçilerin maaşı ödenmez' (Video)

Fas Başbakanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi lideri Abdulilah Bankiran, hükümetin grev yapan işçilerin maaşlarını kesmesinin meşru bir karar olduğunu söylerek bunu Kuran'dan bir ayete bağladı. Fas Adalet ve Kalkınma Partisi lideri:

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Fas Başbakanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi lideri Abdulilah Bankiran, hükümetin grev yapan işçilerin maaşlarını kesmesinin meşru bir karar olduğunu söylerek bunu Kuran'dan bir ayete bağladı. Grev yapan işçilerin Rahman Suresinin 7. ayetine göre maaş almaması gerektiğini belirten Bankiran şu açıklamalarda bulundu: " Kuran'da 'Allah göğü yükseltti ve mizanı koydu.' ayeti var, bu da demektir ki her şey ölçüsüne göre olmalı, iş alanında da bu böyledir bir işçi çalışarak aldığı paranın karşılığını vermelidir."
 
Fas Adalet ve Kalkınma Partisi'nin resmi hesabı üzerinden iki gün önce yayımlanan videoda konuşan Bankiran, işçilerin grev yaptığı günlerin işbaşı yapmadıkları şeklinde sayılması üzerine konuştu ve 2013'te yürürlüğe giren bu kararın grevlerin çokluğu sebebiyle bir zorunluluk olduğunu söyledi. 
 
Bu kararın kabinedeki diğer bakanların da onayıyla çıkarıldığını ifade eden Bankiran, eski devlet bakanı Abdullah'ın ise ondan grevler hakkında yeni bir kanun çıkana dek beklemesini istediğini belirtti.
 
Fas'ta hükümetin sosyal taleplere cevap vermeyi reddetmesi sebebiyle işçiler tarafından sıklıkla genel grev yapılırken artık bu grevlerin uzun soluklu olmadığı ve 24'er saatlik grevler şeklinde yapıldığı ifade ediliyor. 
 
Son olarak 9 gün önce Fas'ın önde gelen dört işçi sendikasının çağrısıyla ülke genelinde 24 saatlik greve gidilmişti.
 
Fas'ın önde gelen sendikalarından  Fas  İşçi Birliği, Demokratik  İşçi Konfederasyonu, Demokratik  İşçi Federasyonu ve  Fas İşçileri Genel Birliği tarafından ortak yapılan açıklamada, "Hükümetin sosyal taleplere cevap vermeyi reddettiği" gerekçesiyle genel greve gidildiği belirtilmiş, anayasal bir hak olan greve ülke genelinde yüzde 84'lük katılım olduğu ifade edilmişti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09