AMERİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 11.1.2019 13:46:48

Eski ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel: ABD’nin küresel liderliği gerçekten bitmiş durumda

Eski ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, “ABD’nin küresel liderliği gerçekten bitmiş durumda” diye konuştu. Eski ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel: ABD’nin küresel liderliği gerçekten bitmiş durumda

ABD eski Savunma Bakanı Chuck Hagel, CNN televizyonunda Christiane Amanpour’a ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını değerlendirdi.

Hagel, “Başkan Trump’ın dış politikadan, dış politikanın nasıl yapıldığından, sonuçlarından ve müttefiklerden bir şey anlamadığını düşünüyorum. Bunun delili de sözde Suriye politikasının ne olduğuna yönelik açıklamasıdır. En iyimser haliyle kafa karıştırıcı, ve tabii ki kaotik, dünyanın kaotik bir bölgesinde ise tehlikeli.” dedi. Hagel, Trump’ın kararını ulusal güvenlik ekibi ile görüşmeden vermiş olabileceğini iddia ederek, kararın zamanlamasının kötü olduğunu savundu.

Eski bakan, “Diplomatik çözümler bulacağımız yollar aramalıydık, stratejik hedeflere yönelik çalışmalıydık. Askerinizi kullanmak bunu düzeltmeyecek. Bunu daha önce 18 yıl Afganistan’da 15 yıl da Irak’ta savaştıktan sonra gördük. Müttefiklerinizle ve bölgedeki diğer uluslarla çalışmadığınız sürece bu başarısızlıkla sonuçlanır.” ifadelerini kullandı. Trump’ın dünyaya “Önce Amerika”, NATO’ya “bizi kullanıyorsunuz” tarzında çıkışlarının “çok taraflı bir Dünya’da tek taraflılık” olarak niteleyen ve bunun tehlikeli olduğunu kaydeden Hagel, “ABD’nin küresel liderliği gerçekten bitmiş durumda.” diye konuştu.

‘Suriye’yi alabilirsiniz sinyali verdik’

ABD’nin Suriye politikası konusunda değerlendirmelerde bulunan Hagel, Amanpour’un 2012’de Suriye’de sahadaki durumu değiştirmek için bir fırsat olduğunu hatırlatarak, “Yönetiminiz bir şeyler yapmış olsaydı Rusya ve İran şu anda neredeyse Esad’ın zaferini tamamına erdirmiş olmayacaktı. O zaman üst düzey bir komutan bana yönetiminizin onlarla birlikte savaşacak insanları alıp dışarıya, meselâ Ürdün’e götürüp 6 hafta veya 6 ay eğitip Suriye’ye geri getirmesinin neden Amerika’nın menfaatlerine gelmediğini anlamadığını söylemişti. Bu büyük bir hata değil miydi?” sorusuna Hagel, “Evet hataydı. Büyük hataydı. Obama yönetiminin en büyük dış politika hatasıydı.” cevabını verdi. Suriye rejimini vurma konusunda karar verdiklerini aktaran Hagel, “Aylarca toplantı yaptık ve üzerine mutabık kaldığımız bir karara vardık. Başkan da vurma emri vermişti sonra geri çekti. Bunu yapınca Rusya’ya ve diğer ülkelere birincisi ABD başkanını sözünün çok da iyi olmadığı mesajını verdik. Bu her zaman çok tehlikelidir, ama Rusya’ya Suriye’yi alabilirsiniz sinyali verdik.” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09