Eş-Şebab: Kenya'yı Mezarlığa Çevireceğiz

Somali Eş-Şebab örgütü, Kenya'nın başkentindeki bir alışveriş merkezinde onlarca insanı öldürmelerinin birkaç gün sonrasında, Kenya'ya karşı yaptığı saldırılarını arttırma tehdidinde bulundu

İslami Analiz/Haber Merkezi

 

Press TV'de yer alan habere göre, Eş-Şebab savaşçıları bugün Kenya şehir ve kasabalarını ‘mezarlıklara’ çevirme konusunda and içti.

Savaşçılar yaptıkları bir açıklamada “Kenyalıları en çok nereden acıtırsa oradan vuracağız, şehirlerini mezarlığa çevireceğiz ve Nairobi’de kandan nehirler akacak” ifadelerini kullandı.

Bu açıklama, Kenya askerlerini Somali’den çekmeyi reddettikten sonra yapıldı.

“Kenya Hükümeti’nin işgal kuvvetlerini Somali’de tutma kararı, Westgate saldırılarından hiçbir önemli ders almadıklarının bir işaretidir”

Geçtiğimiz ayın sonlarında Somalili Eş-Şebab militanlarının, Nairobi’de bulunan ve zengin Kenyalılar ve yabancılar arasında popüler olan Westgate alışveriş merkezine saldırması sonucu 70 kişi yaşamını yitirmişti.

Öyle gözüküyor ki, alışveriş merkezinde esir alınan onlarca kişi ise halen kayıp.

Grup saldırının sorumluluğunu üstlendi. Eş-Şebab’ın lideri Ahmed Godane, saldırının Kenya’nın Güney Somali’yi 2011 Ekimi’ndeki işgaline misilleme olduğunu söyledi.

Kenya’nın şu an Güney Somali’de 4,000’den fazla ordu askeri bulunuyor. Bu askerler Eş-Şebab’la savaşıyorlar.

Kenya kuvvetleri ABD’den eğitim ve ekipman alan Somali’deki Afrika Birliği Misyonu(AMISOM)’nun bir parçası.

Mogadişu’daki Batı destekli zayıf hükümet Eş-Şebab’la 6 yıldan fazla bir zamandır savaşıyor ve Uganda, Burundi, Cibuti ve Kenya’dan 10,000 kişilik güçlü AMISOM kuvvetleriyle destekleniyor.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09