Ermenistan'a Avrasya Birliği için Karabağ şartı

Kazakistan lideri Nazarbayev, Ermenistan'ın ancak BM'nin tanıdığı sınırları ile Avrasya Birliği'ne üye olabileceğini belirterek işgale resmen karşı çıkmış oldu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Ermenistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan sınırlar ile Avrasya Ekonomik Birliği’ne katılabileceğini söyledi.

Azerbaycan’ın kadim dostları olduğunu ve onu asla incitmeyeceklerini belirten Nazarbayev, Ermenistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne ve BM’ye katıldığı sınırlar çerçevesinde Avrasya Birliği’ne dahil olabileceğini söyledi. Nazarbayev, “Ermenistan Avrasya Birliği’ne katılmak isterse bu şartı kabullenmek mecburiyetindedir” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği'ne katılmasının Dağlık-Karabağ sorunu ile ilgili olduğunu belirten Avrasya Ekonomik Komisyonu yetkililerinden Anton Azarov da konu hakkında REGNUM ajansına yaptığı açıklamada Dağlık-Karabağ’ın bu teşkilata üyeliğinin söz konusu olmadığını ve Avrasya Birliği’nin sınırları sadece Ermenistan’ı içerebileceğini bildirmişti.

Azarov’un sözlerine tepki gösteren Ermeni yetkililer Karabağ ve Ermenistan’ın tek bir ekonomik alan olduğunu ve Avrasya Birliği’ne üye olma durumunda böyle bölünmenin Ermeni tarafı için kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09