SİYASET

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 23.10.2018 13:47:49

Erdoğan'dan Bahçeli'ye: Herkes kendi yoluna deriz!

MHP lideri Bahçeli'nin "Cumhur İttifakı"nın yerel seçimlerde olmayacağı ile ilgili açıklaması siyasetin tansiyonunu yükseltti. Erdoğan, Bahçeli'nin af üzerinden yaptığı açıklamalara cevap verdi. Erdoğan; af, ittifak ve andımız konularında konuştu. Erdoğan

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ittifakı bitirdiklerini açıklamasının ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına çevrilmişti. Erdoğan, partisinin Meclis'teki grubunda açıklamalarda bulundu.
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda 24 Haziran seçimleri öncesi erken seçim çağrısında bulunarak Cumhurbaşkanı adayı göstermeyecekelrini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıklayarak AKP ile ittifak yapmışlardı. Bahçeli, AKP ile yaptıkları Cumhur İttifakı'nın Mart 2019 seçimlerinde yapılacak yerel seçimlerde de devam etmesi talebinde bulanarak İstanbul'da aday göstermeyeceklerini ve AKP'ye destek vereceklerini açıklamıştı.
 
AKP ve MHP arasında ilk olarak "Andımız" üzerinden başlayan kriz, dünkü sert açıklamalarla iyice derinleşmişti. Bahçeli'ye "Erdoğan kırmızı çizgimiz" diyen AKP üst düzey yetkililerine de cevap veren Bahçeli, nihai olarak ittifaka devam etmeyeceklerini açıkladı.
 
Bahçeli, bugünkü açıklamasında AKP ile yaptıkları "Cumhur İttifakı"nı sonlandırdıklarını açıklayarak yerel seçimlerde kendi adaylarını çıkaracağını belirtti.
 
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup Toplantısı'nda Bahçeli'nin Cumhur İttifakı'nı bitirdiği açıklamalarına cevap verdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:
 
"AK Parti ve MHP iki ayrı partidir. Farklı düşündüğümüz konularda kendi yolumuzu takip ederiz.
 
MHP ile kimi hususlarda farklı düşündüğümüz görülüyor. Cumhur İttifakına verdiğimiz önem üzerine bu farklılıklara yapıcı bir dil ile ifade etmeye çalıştık. Kimseye kişisel olarak saygısızlık etmeyi aklımızdan geçirmeyiz. Esasen bizim siyaset tarzımızda böyle bir üslubun yeri yoktur.
 
Uyuşturucu baronlarıyla da mücadele ettik, torbacılarla da mücadele ettik.
 
Şimdi bizi izleyen vatandaşlarımıza soruyorum: Bunlara kader mahkumu denilebilir mi?
 
Aladılmış, nasıl aldatılıyor. Hepsi aklı başında... Öbür tarafta can alanlara mı kader mahkumu diyeceğiz?
 
Öte yandan hırsızlık... Bunlara mı kader mahkumu diyeceğiz?
 
Say sayabildiğin kadar!
 
Af gündeme geldiğinde, bu işi tam manasıyla masaya yatırdık. Teklife sıcak bakmadığımızı çeşitli örneklerle anlatmaya çalıştık. Burada temel bir ilke var. Temel ilke bir devlet kendisine karşı işlenen suçlara af yetkisine sahip olabilir ama kişilere karşı işlenen suçlara karşı devlet af yetkisine sahip değildir.
 
Biz devlete karşı işlenen suçlarda yapılması gereken ne varsa buna geyret ederiz. Biz devlet olarak bir katili affettiğimiz zaman maktülün ailesine bunu nasıl anlatacağız?
 
Aynı şekilde Emeklilikte Yaşa takılanlar konusunda da karşımıza ülkemizin kaldıramayacağı bir tablo karşımıza çıktı.
 
Bunun ötesinde bizim kimseyi kurum veya isim olarak hedef almamız mümkün değildir. Sosyal medyadaki bazı açıklamaların yanlış anlaşılmalara neden olduğunu üzülerek görüyorum.
 
ANDIMIZ KONUSU
 
Andımız geride bıraktığımızı sandığım bir konuydu. 2013'te bunu çözmüştük. Yetki aşımı yaparak maalesef bu düzenlemeyi iptal etmiştir. Türkiye'yi hak etmediği bir tartışmanın içine sürükleyen bu karar, eski hastalıkların yaşadığını gösteriyor. Tek parti CHP'si döneminde başlatılan uygulamayı hala sürdürmeyi çalışmak yanlıştır.
 
Bizim için en etkili ant, İstiklal Marşı'dır. İstiklal Marşı dışında bir ant tanımıyoruz, tanımayacağız.
 
Türk'üm ben ama şunu söyleyeyim, ben Türkçü değilim. O başka bir şey, bu başka bir şey. Irkçılık bizim dinimizde yasaklanmıştır, yoktur.
 
Sen Türkçülük yaparsan öteki taraftan benim Kürt kardeşimin de Kürtçülük yapma hakkı doğar. Herkes kendi ırkıyla övünsün ama ırkçılık yapılmasın. Türk Türklüğü ile, Kürt Kürtlüğü ile, Arnavut Arnavutluğu ile övünsün ama ırkçılık yapmasın.
 
Cumhur ittifakına zarar verecek hiçnir işin içinde olmadık, olmayız. Cumhur ittifakını günlük siyasi tartışmaların üzerinde tutmaya çalışacağız. Yerel seçimlerde madem ki 'biz yolumuza' diyorlar, biz de 'herkes kendi yoluna' deriz."
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09