TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 8.3.2019 12:58:02

'Erdoğan'a 1.5 saat Suriye'ye girmemesi gerektiğini anlattım, Putin'i ikna ederim dedi'

Gaziantep'de DSP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Celal Doğan, 2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Suriye'ye yönelik askeri bir operasyona girişilmemesi gerektiğini söylediğini ancak kendisinin, "Ben Putin'i ikna ederim" yanıtını verdiğini söyledi.

DSP Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve HDP eski milletvekili Celal Doğan, devletin bir Suriye politikası olması gerektiğini söyledi. Türkiye genelinde 4.5 milyon, Gaziantep’te 500 binin üzerinde Suriyelinin yaşadığını kaydeden Doğan, “Gaziantep Ortadoğu’da savaştan çıkmış bir kenti andırıyor. Benim bıraktığım kent böyle değildi” dedi.

‘BİZE KELEBEK BİLE UÇURTMAZLAR DEDİM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Arap Baharı’nın yaşandığı 2011 yılında Suriye’ye girilmemesi gerektiğini anlattığını ifade eden Doğan, “Ülkemiz kritik bir coğrafyada. Arap Baharı başladığında yerel ve bölgesel olan kriz, global hale geldi. Sayın Erdoğan’a 1.5 saat Suriye’ye girilmemesi gerektiğini, Çin, Rusya ve Mısır, Fransa, ABD, İngiltere, İran’ın orada bize kelebek bile uçurtmayacağını anlattım. Ama O, ‘Putin’i ikna ederim’ dedi. Off the record konuşmaları söylemeyeceğim” dedi.

‘VEDA HUTBESİNİ HERKES OKUMALI’

Arap Baharı, Suriye ve Arap Toplumu’na baktığında, yaşanan İslam’ın, “Muaviye İslam’ı” olduğunu savunan Doğan, “Bizlere tebliğ edilen din bu din değil. Özellikle Türkiye’de yaşanan Muaviye dini. Eğer Medine Sözleşmesi iyi okunup anlaşılsa bu coğrafyaya demokrasi bin sene önce gelirdi. Veda Hutbesi’ne bakın tam bir insan hakları beyannamesidir. Bunlar hiçbir zaman dikkate alınmadı” dedi.

Kaynak: Gazeteduvar

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09