TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 7.11.2018 16:47:07

Erdoğan: Ülkemiz ilaç ve tıbbi malzeme konusunda dışa bağımlı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilaç ve tıbbi malzeme konusunda dışa bağımlı olduğunu belirterek, uluslararası firmalara Türkiye'de ortak yatırım davetinde bulunduklarını söyledi. Erdoğan "İlaç ve tıbbi malzeme sektörü dünyada öylesine tekelleşmiş durumdaki bu zinciri kırmamız lazım" dedi. Erdoğan: Ülkemiz ilaç ve tıbbi malzeme konusunda dışa bağımlı

Ankara Bilkent’teki şehir hastanesinin tamamlandığını açıklayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, açılışın aralık ayında yapılacağını söyledi.

Erdoğan, sağlık alanında da ‘millileşme’ye ihtiyaç olduğun belirterek, bunu en az savunma sanayi kadar kritik bir konu olarak gördüklerini söyledi.

Erdoğan’ıon Gülhane Akademik Yıl Açılışı’nda yaptığı konuşma şu başlıklar öne çıktı:

“OCAKLARA ATEŞ DÜŞÜREN FİYATLAR DEĞİL”

-Devlet hastaneleri 40 yamalı bohça gibi hizmet veriyordu. En küçük yerleşim birimlerine kadar tüm hastanelerimizi en modern cihazlarla donattık. Çarpık sağlık sistemini tümüyle değiştirdik. Vatandaşlarımızın tamamını sağlık sigortası kapsamına aldık. Parası olan sağlık sigortasının bedelini kendisi ödüyor buna imkanı olmayanın primini ise devlet ödüyor. Özel hastaneler için bir fark ücreti ödenmesi gerekiyor ama bu rakam verilen hizmete uygun bir bedel olarak belirleniyor. 40 yamalı bohça misali hizmet veren hastaneleri, üniversiteler, özel ve devlet olarak 3 başlığa indirdik. Vatandaşlarımız hangisine gitmek isterse gidiyor, işlemini yaptırıyor. Özel hastanelere fark ödeniyor ama eskisi gibi ocaklara ateş düşüren fiyatlar değil.

 “ÜLKEMİZ İLAÇ VE TIBBİ MALZEME KONUSUNDA DIŞA BAĞIMLI”

-Bakanlığımızı, üniversitelerimizi ve ilgili kurumları ikaz ediyorum. Sağlıkta millileşme hamlemize hiçbir bahaneye sığınılmaksızın destek verilmelidir. Türkiye’nin sağlık alanında da hızlı bir millileşmeye, yerlileşmeye ihtiyacı var. Bu konuyu en az savunma sanayimiz kadar kritik ve önemli görüyoruz. Ülkemiz ilaç ve tıbbi malzeme konusunda dışa bağımlı. Bundan kurtulmamız lazım. Artık istiyoruz ki tomografimizi, ultrasonografiyi, MR’ımızı biz üretelim. Bunları Türkiye yapar, bu beyin gücüne sahibiz. Şimdi biz uluslararası camiadan da ülkemizde ortak üretime girebilecek marka firmaları davet ediyoruz ve olumlu yaklaşımlar var, bu adımları ülkemizde atacağız. İlaç ve tıbbi malzeme sektörü dünyada öylesine tekelleşmiş durumdaki bu zinciri kırıp milli altyapıyı oluşturmamız gerekiyor. Kendi bilim insanlarımızın, kurumlarımızın, firmalarımızın çalışmalarına yeteri kadar destek verilmediğini görüyorum. Bakanlığımızı, üniversitelerimizi birkez daha ikaz ediyorum; sağlıkta millileşme hamlemize hiçbir bahaneye sığınmadan, komplekse düşmeden destek verilmeli.

 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09