Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 19.5.2016 14:03:16

Ensarullah Hareketi'nden Riyad Heyeti'nin müzakerelerden çekilmesine tepki

Ensarullah Hareketi, Suudi Arabistan destekli Mansur Hadi hükümeti temsilcilerinin oluşturduğu Riyad heyetinin Kuveyt’teki barış görüşmelerinden çekilmesine tepki gösterdi. Ensarullah Hareketi

Ensarullah Hareketi, Suudi Arabistan destekli Mansur Hadi hükümeti temsilcilerinin oluşturduğu Riyad heyetinin Kuveyt’teki barış görüşmelerinden çekilmesine tepki gösterdi.
El Menar televizyonunun haberine göre Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, Riyad heyetinin barış müzakerelerinden çekilmekle Yemen halkının acı çekmeye devam etmesinden yana olduğunu gösterdiğini söyledi.

Ensarullah Sözcüsü Muhammed Abdusselam, şunları söyledi:

“BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh, Salı günkü toplantıda dört hususu gündeme getirdi: Bunlar, “askeri garantiler-askeri konsey”, “siyasi garantiler-geçiş hükümeti”, “yerel ve uluslararası garantiler” idi.

Bu toplantıda askeri garantiler ve askeri konsey konusu görüşüldü. Ama karşı taraf istifa eden cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin bunun başında olmasını istedi. Biz de bunu reddettik; çünkü Mansur Hadi çatışan taraflardan biridir.

Ensarullah ve Kongre Partisi, açık bir geçiş hükümeti için kapsamlı siyasi garantiler istedi. Ama Riyad heyeti bu konunun görüşülmesini reddederek müzakerelerden çekildi.”

Riyad heyetinin Ensarullah ve Kongre Partisi temsilcilerinden oluşan Sana heyetini müzakereleri yavaşlatmakla suçlamasını reddeden Muhammed Abdusselam, sözlerine şöyle devam etti:

Riyad heyeti yalnızca işine gelen maddeleri görüşmek istiyor

“Gerçeklik bu suçlamanın yalan olduğunu açıkça ispat ediyor. Biz yükümlülüklerimize bağlı olduğumuzu defalarca ortaya koyduk. Karşı taraf, Körfez İşbirliği Örgütü planından, ulusal diyalogdan ve 2216 sayılı karardan istediklerini alıp geri kalanını bir tarafa bırakamaz. Bütün bu süreçler, siyasi geçiş aşamasının tüm siyasi grupların uzlaşması gerektiğini vurguluyor.

Onlar 2216 saylı BM Güvenlik Konseyi kararının sadece 4 maddesini istiyor; ancak siyasi diyalog başlatılması ve yer alınacak hükümetin bir ulusal uzlaşma hükümeti olması gerektiğini görmezden geliyor.

BM Güvenlik Konseyi kararı, Mansur Hadi’nin BM gözetiminde gerçekleştirilen diyalogun taraflarından biri olduğuna ve görüşmelerde iyi niyetle bulunması gerektiğine işaret ediyor. Ayrıca şunu da unutuyorlar ki bir yıl 2 aydır Yemen halkına gerçek anlamda bir savaş dayatanlar da onlardır.”

Müzakerelerin başarıya ulaşması için kapsamlı uzlaşma şart

Muhammed Abdusselam, Sana heyetinin müzakerelerde başarıya ulaşılması için askeri, siyasi ve insani alanlarda tam ve kapsamlı bir uzlaşmaya varılması, ablukanın kaldırılması ve esirlerle tutukluların serbest bırakılması gerektiğine inandığını söyledi.

Öte yandan Riyad heyeti üyelerinden Abdulaziz Cabiri, bugün Kuveyt Emiri Sabah Ahmed Cabir es-Sabah’ın Yemen barış görüşmelerinin yeniden başlamasını sağlamak için taraflarla görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.

Suudi Koalisyonu Sözcüsü General Ahmed Asiri, geçtiğimiz hafta Kuveyt’teki barış görüşmelerinin başarısız olması halinde Yemen’e yönelik saldırılarını yeniden başlatacaklarını açıklamıştı.

Kaynak : YDH

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09