Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 25.1.2017 18:01:01

Ensarullah: BM ile iletişimde ısrarcı değiliz

Yemen'de Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'i eleştirerek, BM'nin Yemen'de başarısız olduğunu söyledi. Ensarullah: BM ile iletişimde ısrarcı değiliz

Abdusselam, El-Mesire televizyon kanalında yer alan açıklamasında, BM'nin ve onu temsil eden Şeyh Ahmed'in krizin çözümünde başarısız olduğunu ve Sana ziyaretinin siyasi baskıdan öteye gidemediğini belirtti.

"BM ile iletişimde ısrarcı değiliz"

Sana ziyareti ile BM gözetiminde yürütülen müzakerelerin hiçbir yenilik getirmediğini ve Şeyh Ahmed'in koalisyon güçlerinin temsilcisi haline geldiğine vurgu yapan Abdusselam, "Artık BM ile iletişimde ısrarcı değiliz. Doğrudan uluslararası toplum ya da ilgili ülkelerle iletişim daha faydalı. BM Özel Temsilcisi koalisyon güçlerinin askeri operasyonlarının kılıfı haline geldi." ifadelerini kullandı.

Şeyh Ahmed'in, sadece müzakere heyetinden ateşkes ve koordinasyon komitesinin eğitimi için Ürdün'e gitmelerini istemek amacıyla Sana'ya geldiğini aktaran Abdusselam, BM Özel Temsilcisi'nin yalnızca siyasi rolünü yerine getirdiğini belirtti.

Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed'in geçen pazartesi günü Sana'ya yaptığı ziyaretin sonunda şehirden ayrılmadan önce havaalanında düzenlediği basın toplantısında, "BM'nin tutumu açık, sadece Ahmed Bin Dağr hükümetini tanıyor." açıklaması, Ensarullah'ın tepkisine neden olmuştu.

Ayrıca Ensarullah, Hadi yanlısı güçlerin Babul Mendeb Boğazı yakınlarında yer alan Taiz kentine bağlı El-Muha ilçesindeki operasyonlarını artırması ve akabinde kontrol altına almasından BM Özel Temsilcisi'ni sorumlu tutmuş, Şeyh Ahmed'i koalisyon uçaklarının yüzlerce hava saldırısı düzenlemesine rağmen "hiçbir şey yapmamakla" suçlamıştı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09