Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 2.9.2016 22:15:39

El-Husi: ABD, Suud'a lojistik ve silah desteği sağlıyor, saldırılara siyasi kılıf üretip hukuki baskıdan koruyor

Yemen Ensarullah Hareketi lideri Abdulmelik El-Husi, ABD'yi; 18 aydır Yemen'e yönelik saldırılarda Suud'a lojistik destek sağlamakla ve Suud öncülüğünde Yemen'e düzenlenen hava saldırılarına kılıf üretip siyasi arenada meşrulaştırmakla suçladı. El-Husi: ABD, Suud

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Yemen Ensarullah Hareketi lideri Abdulmelik El-Husi, ABD'yi; 18 aydır Yemen'e yönelik saldırılarda Suud'a lojistik destek sağlamakla ve Suud öncülüğünde Yemen'e düzenlenen hava saldırılarına kılıf üretip siyasi arenada meşrulaştırmakla suçladı.
 
Reuters haber ajansının aktardığına göre, Ensarullah Hareketine ait Mukarabat dergisine röportaj veren El-Husi, "Hareketimiz, en az 10 bin kişinin hayatına mal olan bu krizi sonlandırmak için barışçıl çözüme ve diyaloga hazırdır." diye konuştu. (Suud destekli Mansur Hadi tarafı her türlü teklifi reddederek müzakerelerden çekilmiş, Ensarullah Hareketi ilerleme kat edince tekrar müzakere istediklerini açıklamıştı.)
 
ABD'nin saldırılara verdiği desteğin boyutuna dikkat çeken El-Husi, ABD'nin keşif idaresini üstlendiğini, lojistik destek sunduğunu, havadan ve denizden bombardımanlara direk olarak katıldığını ve Suud'a çok sayıda ve farklı türde silah sağladığını ifade etti. El-Husi, ABD'nin Suud saldırılarına siyasi arenada kılıf uydurup meşruiyet sağlamaya çalıştığını ve Suud'u her türlü hukuki baskıdan koruduğunu belirtti. 
 
Diyalogla ilgili bir soruya cevap veren El-Husi, Ensarullah Hareketi'nin her türlü diyaloga hazır olduğunu belirtti, ancak "düşmanlarımız gerçek diyalogun ne demek olduğunu bilmiyorlar" diye konuştu. 
 
Ensarullah lideri, Suud'un Yemen'e yönelik saldırılarında o kadar vahşi ve cani olabileceğini düşünmediklerini belirterek daha önce Yemen'in hiç kimse için bir tehdit oluşturmadığını ve Yemen halkının Suud öncülüğündeki Arap koalisyonunun saldırılarına beklenmedik bir anda maruz kaldığını söyledi. El-Husi, "Halkımız böyle bir vahşetin yaşanacağını tahmin edebilseydi, kendisini savunmak için daha iyi bir şekilde hazırlanırdı."
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09