EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 27.9.2017 17:27:54

Ekonomi Bakanı Zeybekçi: Kuzey Irak’ta da İsrail ve Mısır ile olduğu gibi ticareti sürdürmeliyiz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Erdoğan’ın IKBY’ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Ekonomi Bakanı Zeybekçi: Kuzey Irak’ta da İsrail ve Mısır ile olduğu gibi ticareti sürdürmeliyiz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Erdoğan’ın IKBY’ye ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Zeybekci, 'Ekonomik ambargo söylemi tehlikeli' diyerek İsrail ve Mısır ile olduğu gibi ticareti sürdürmeyi önerdi. Zeybekci, OHAL’in kaldırılması talebini de yineledi.

Zeybekci, IKBY’ye yönelik bir ekonomik yaptırımı doğru bulmadığını ifade etti, 'Ticaretle ekonomiyle ilgili faaliyetlerimizi devam ettireceğiz. Son Bakanlar Kurulu toplantısında ve yaptığımız görüşmelerde de bu görüşümüzü değiştirmemize neden olacak bir karar alınmadı' dedi.

'İsrail ve Mısır krizlerindeki gibi ticareti sürdürmeliyiz'

Rusya, İsrail ve Mısır krizlerini anımsatan Zeybekci, gerilimi yaptırımlara gidecek bir krize dönüştürmemek gerektiğini söyledi:

Kuzey Irak konusunda aynı yanlışı yapmamızı pek uygun görmüyorum. Hükümet olarak, ülke olarak, benim devletimin menfaatleri farklı bir şey dediği zaman, o karar net olarak alınır. Biz de Ekonomi Bakanlığı olarak onu emir telakki eder, öyle hareket ederiz. Ama şu anda bakanlık olarak refleksimiz, normal seyrinde devam etmesi.

İsrail’le de çok şeyler yaşadık ama ticaretin devam etmesinden yana oldum. Mısır’da da böyle oldu. Kuzey Irak’ta da, devlet olarak ekonomiyle ilgili kararlar alınmadıkça, böyle olmalı.

'Ekonomik ambargo söylemi tehlikeli'

IKBY’ye verilecek tepki konusunda Bakanlar Kurulu’nda farklı tepkiler olduğunu ifade eden Zeybekci sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Ekonomik ambargo tehlikeli bir söylem. Ambargo koyduğunuzda satışlarınız duruyor. Diyebilirsiniz ki, ‘Musul-Kerkük kutsal davamız, sen hâlâ ticaret’ diyorsun. Ama benim işim ticaret. Ben Ekonomi Bakanı’yım. 8-9 milyar dolarlık bir ticaretten, Türkiye’nin menfaatinden bahsediyoruz.

Bir kez daha OHAL’in kalkmasını istedi, ara formül önerdi

Zeybekci’nin açıklamalarında OHAL'e de değindi. Zeybekci, bu defa bir 'ara formül' önerdi:

Ülkenin menfaati için OHAL’den ilk fırsatta çıkılması gerekiyor. Ama gerekçeleri tamamen kalkmadığı için de, geçici olarak da olsa, Adalet ve İçişleri bakanlıklarımıza ihtiyaç duydukları kanuni düzenlemelerin yapılması yetkisi verilebilir. İçişleri Bakanlığı’na, devletin içindeki ihanet şebekelerinin temizlenmesiyle ilgili düzenlemeler için, yetkiyi bir yıl gibi geçici bir süre için verebiliriz. Adalet Bakanlığı’na da gözaltı ve tutukluluk süreleriyle ilgili geçici olarak bu yetki verilebilir.

Bu benim şahsi görüşüm. Bakanlar Kurulu’nda görüşmedik. Adalet Bakanımızla böyle bir sohbetimiz var. Evet ekonomiyle ilgili hiçbir pürüz olmaması için en üstün gayreti gösteriyoruz. Ama sonuçta OHAL. ‘Ne kadar güvenli bir ülke, OHAL’i de var’ demiyorlar.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09