Dünya Rabia Günü sergisine büyük ilgi

Anadolu Ajansı muhabirlerinin İslam coğrafyasının kriz bölgelerinde çektiği fotoğrafların yer aldığı "Tüm Mazlumlar İçin Sesini Yükselt" fotoğraf sergisi büyük ilgi görüyor.

Anadolu Ajansı  muhabirlerinin İslam coğrafyasınındaki kriz bölgelerinde çektiği fotoğrafların yer aldığı, "Tüm Mazlumlar İçin Sesini Yükselt" fotoğraf sergisi, ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. 

Uluslararası Rabia Platformu ve  Anadolu Ajansı işbirliğiyle Taksim Metro İstasyonu'nda açılan sergide, Mısır'dan Arakan'a, Filistin'den Suriye'ye, Libya'dan Pakistan'a kadar birçok ülkeden çekilen 140 kare fotoğraf yer alıyor. 

Uluslararası Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sergiyi 14 Ağustos Dünya Rabia Günü etkinlikleri kapsamında açtıklarını söyledi. 

Bu yıl düzenleyecekleri etkinliklerin tamamında, "Tüm Mazlumlar İçin Sesini Yükselt" sloganını kullanacaklarını ifade eden İşbilir, "Sergide İslam dünyasının genelinde fotoğraflar var. Gönül isterki neşeli ve  güzel fotoğraflar sergileyelim ama görüldüğü gibi fotoğrafların çoğu mazlum coğrafyalardan, İslam dünyasının kriz bölgelerinden. Anadolu Ajansı bu bölgelerden son yıllarda haberler yaparak, buraların sesi ve nefesi oldu. Bu bölgelere yardım gitmesine, bu bölgelerle ilgilenilmesine, bu bölgelere karşı farkındalık oluşmasına vesile oldu" diye konuştu. 

İşbilir, 14 Ağustos Dünya Rabia Günü'nde yapacakları etkinlikleri Suriye, Gazze, Doğu Türkistan ve Arakan başta olmak üzere tüm mazlum coğrafyalara ithaf ettiklerini ve sergiyle bu coğrafyalar için farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

"Hep zulüm görenler, acı çekenler Müslüman"

Sergiye gezen Ersin Memur, fotoğrafların kendisini derinden üzdüğünü söyledi. Serginin insanların ilgisini çekecek önemli bir faaliyet olduğunu aktaran Memur, "Müslümanların birik olması lazım. Görülenler insanların içini sızlatıyor. Hep zulüm görenler, acı çekenler Müslüman. Aynı şey bizim de başımıza gelebilir. Dondurma dolabında yatan çocuğun fotoğrafı beni çok etkiledi "dedi. 

Fransız turist Nicholas Kushe ise fotoğraflardaki fakirliğin kendisini üzdüğünü dile getirdi. 

Özbek asıllı Adil Abdulayev de fotoğraflardan etkilendiğini ifade ederek, "Politik biri değilim. Fotoğraftaki durum karşısında çok derinden etkilendim. Dünyanın her yerinde yıkım var. Bu fotoğraflar karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum" diye konuştu. 

Turistlerden ve vatandaşlardan büyük ilgi gören sergi, 15 Ağustos'a kadar gezilebilir.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09