TÜRKİYE

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 6.12.2018 14:21:27

Dışişleri Bakanı: Irak'ta kurulacak NATO kampına 90 personelle destek vereceğiz

NATO, 1,5 milyon Müslüman’ın katledilmesinde ön ayak olduğu Irak’ta kalıcı olmak için harekete geçti. Dışişleri Bakanı: Irak

Gittiği her yere kan ve gözyaşı taşıyan, İslam coğrafyalarını parçalayan NATO, 1,5 milyon Müslümanın katledilmesine sebep olduğu Irak’a kalıcı olmak için harekete geçti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika’nın başkenti Brüksel’de iki gün süren NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından Türkiye’nin NATO nezdindeki Daimi Temsilciliği'nde Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi ve temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanının Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Astana sürecinin sonuç vermediğine yönelik açıklaması hakkında Çavuşoğlu,  Jeffrey’nin açıklaması hakkında, “Çok talihsiz bir açıklamadır. Jeffrey’nin kendi düşüncesi olduğunu zannetmiyorum.” değerlendirmesini yaptı.

EN FAZLA KATKIYI TÜRKİYE SUNACAK

NATO, 1,5 milyon Müslüman’ın ölümüne sebep olduğu Irak’ta kalıcı olmak için harekete geçti. Irak’ta NATO’nun eğitim kampı kuracağını ifade eden Çavuşoğlu, “Irak’ta NATO’nun eğitim kampı olacak. Türkiye, 90 personelle en çok katkı sunan ikinci ülkedir. Diğer taraftan buradaki misyonun başkan yardımcısı da bir Türk general olacak” dedi.

F-35 KONUSUNU ERDOĞAN VE TRUMP GÖRÜŞTÜ

Çavuşoğlu, Müşterek Taaruz Uçağı (F-35) projesi hakkındaki bir soru üzerine, konunun ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Arjantin’de düzenlen G-20 Zirvesi’nde gündeme geldiğini ifade etti. “Trump ile Cumhurbaşkanımız G20’de görüştü. Trump kendisi konuyu açtı. Hiçbir problem yaşanmasını istemiyoruz” dedi.

“ULUSLARARASI SORUŞTURMADAN ÇEKİNMEYİZ”

Brüksel’de yapılan NATO Dışişleri  Bakanları Toplantısı’ndaki görüşmeleri sırasında gündeme gelen konular arasında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin bulunduğunu da aktaran Çavuşoğlu, “Soruşturma devam ediyor, sonuna kadar gideceğiz. Tıkanıklık olursa uluslararası bir soruşturmaya gitmekten çekinmeyiz” dedi.

BÖLGEMİZDE İLAVE BİR GERGİNLİĞİ ARZU ETMEYİZ

NATO’daki oturumlara dün Karadeniz’deki son gelişmeler ve Ukrayna ile Rusya arasında Azak Denizi’ndeki krize ilişkin bir toplantı ile başladıklarını aktaran Çavuşoğlu, “Biz de bir Karadeniz ülkesiyiz. Bölgemizde ilave bir gerginliği arzu etmeyiz. Bir daha gerginliğe yol açmamak için iki ülkenin birlikte koordine etmesi gerekiyor” dedi.

AB’NİN SAVUNMA YETENEĞİ NATO’YU ZAYIFLATACAK ADIM OLMAMALI

AB’nin kendi savunma yeteneğini geliştirme konusunda çabaları olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Biz bu sürece destek verirken NATO’yu zayıflatacak bir adımın olmaması gerektiğini de özellikle vurguladık” diye konuştu.

Çavuşoğlu, ittifakın güney bölgesinden kaynaklanan tehditlerin dün akşam yemeğinde ele alındığını anımsatarak, “Bu tehditlerden en çok etkilenen ülke Türkiye’dir. Dolayısıyla daha fazla dayanışma beklediğimizi de müttefiklerimize güçlü bir şekilde vurguladık” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE 90 PERSONELLE EN ÇOK KATKI SUNAN İKİNCİ ÜLKE

Batı Balkanlar’ın kırılganlığını sürdürdüğüne dikkati çeken Çavuşoğlu, “Biz Makedonya’yı 30. müttefik olarak NATO’da görmek istiyoruz” dedi. Suriye’deki gelişmeler ve terörle mücadelenin de toplantıda gündeme geldiğini aktaran Çavuşoğlu, yeni üyeler bakımından Gürcistan’ın NATO’ya üyeliğinin önemine vurgu yaptıklarını, Bosna Hersek’in de ihmal edilmemesi  gerektiğini hatırlattıklarını aktardı.

Kaynak : Milli Gazete

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09